Sirje Rank • 27. mai 2015 kell 12:17

Soome uus valitsus jagas portfellid

Juha Sipilä tutvustab uue valitsuse visiooni.  Foto: Scanpix/Reuters

Kaks ja pool nädalat koalitsioonikõnelusi pidanud Soome Keskerakond, Põlissoomlased ja Koonderakond tutvustasid täna uue valitsuse koalitsioonilepingut. Ühtlasi sai teatavaks plaanitav peamiste ministriportfellide jaotus.

Keskerakonna juhist Juha Sipiläst saab peaminister, Põlissoomlaste juhist Timo Soinist välis- ja Euroopa asjade minister ning Koonderakonna juhist Alexander Stubbist rahandusminister. 

Ministrite arv väheneb – eelmise, Jyrki Kataineni valitsuse 19 ministriportfelli asemel on uues valitsuses 14 ministrit.

Keskerakonnale läheb kokku kuus ministrikohta, muuhulgas majandusministri ning tervishoiureformi eest vastutava ministri portfellid.

Põlissoomlased ja Koonderakond saavad mõlemad neli ministrikohta. Põlissoomlased saavad muuhulgas kaitseministri portfelli, Koonderakond haridusministri vastutusala.

Sipilä sõnul ei jagatud portfelle parteide vahel mitte kaalukuse järgi, vaid sel põhimõttel, et iga minister saaks vastutusvaldkonna, milles ta on pädev ja kirega valmis panustama.

Ühisel pressikonverentsil rõhutasid Sipilä, Stubb ja Soini head koostöövaimu, vastastikust usaldust ning eriti Stubbi suu läbi seda, et isiklikest ambitsioonidest on praegu tähtsamad riigi huvid.

"Usun, et see koalitsioonileping aitab Soomel uuesti jalgele tõusta," ütles Sipilä, salgamata, et ees on hulk valusaid otsuseid. Kärpeid tuleb teha vähemalt 4 miljardi euro ulatuses. Majanduse ergutamiseks on kavandatud 1,6 miljardit eurot, seal hulgas miljard eurot investeeringuteks. Maksutase majanduses ei tõuse, küll aga tehakse muutusi maksude struktuuris. Väheneb tööjõu maksustamine. 

Hetkel kuum