Sirje Rank • 27. september 2015 kell 13:39

Obama ja Putin kohtuvad New Yorgis

Näost näkku on Venemaa ja USA liidrid kohtunud suurüritustel - pilt APECi tippkohtumiselt Pekingis 2014 novembris  Foto: Scanpix/Reuters

USA president Barack Obama peab esmaspäeval New Yorgis ÜRO Peaassambleel eraldi kahepoolse kohtumise Venemaa presidendi Vladimir Putiniga.

Haruldane kohtumine toimub testimaks, kas kõrgel tasemel suhtlemine Vene poolega võiks aidata saavutada mingitki edu erimeelsuste ületamisel, ütles agentuurile Bloomberg üks Valge Maja ametnik.

Kohtumine toimub Venemaa presidendi Vladimir Putini ettepanekul.

Obama ja Putin pole omavahel kohtunud juba ligi aasta. Krimmi annekteerimisest Venemaa poolt 2014. aasta märtsis on USA ja Venemaa suhted jäised. Valge Maja ametniku sõnul on kohtumise üks olulisemaid teemasid olukord Ukrainas.

Venemaa tahab aga Kremli pressiesindaja sõnul rääkida eelkõige Süüriast, kus Venemaa on kiiresti oma sõjalist kohalolekut suurendanud. Venemaa tahab, et USA liituks ühisrindega Islamiriigi ekstremistide vastu ning on valmis ka ühepoolseteks õhulöökideks, kui Valge maja plaaniga kaasa ei tule, ütles Bloombergile üks Kremlile lähedal seisev isik ning Venemaa kaitseministeeriumi nõunik.

USA valitsuse liikmed eesotsas välisminister John Kerryga on öelnud, et Putini motiivid Süürias on neile ebaselged. Venemaa on president Bashar al-Assadi peamisi toetajaid koos Šiitide sõjalise rühmituse Hezbollah ja Iraaniga.

New York Times kirjutas, et kohtumisel tahab USA pool uurida, millised oleksid väljavaated Süüriat 4,5 aastat laastanud kodusõja lõpetamiseks ilma, et Venemaa liitlane president Bashar al-Assad võimule jääks. Venemaa sõjavarustuse Süüriasse toimetamisega näib Putin püüdvat end uuesti rahvusvahelisel areenil kehtestada, suunates tähelepanu Ukrainast mujale.

USA presidendi julgeolekunõuniku asetäitja Benjamin J. Rhodese sõnul annab kohtumine Obamale ühtlasi võimaluse hinnata, milline koostöö võiks olla võimalik Islamiriigi terroristide vastu võitlemiseks.

Neli aastat tagasi ütles Obama, et al-Assad peab võimult lahkuma. Nüüd sunnib Venemaa tegevus Washingtoni Moskvaga uuesti sõjaliste teemade üle konsultatsioone alustama (Ukraina sündmuste tõttu on see olnud katkestatud). Euroopat tabanud Süüria põgenike tulv sundis meelt muutma ka Saksamaa kantslerit Angela Merkelit, kes ütles, et al-Assadil peab olema roll Süüria kodusõjale lahenduse leidmisel. Varem nõudis Merkel al-Assadi lahkumist, vahendas agentuur Bloomberg.

Prantsusmaa välisminister Laurent Fabius rõhutas laupäeval vajadust alustada kõnelusi Süüria taasühendamiseks.

Ööl vastu pühapäeva andis Prantsusmaa esimesed õhulöögid Islamiriigi positsioonide pihta Süürias, teatas Prantsusmaa presidendi kantselei. 

Ajaleht Wall Street Journal märkis, et Prantsusmaa järjest ulatuslikum sekkumine Süürias annab märku sellest, et kasvav mure Islamiriigi terroristide pärast hakkab õõnestama lääneriikide vastuseisu Bashar al-Assadi režiimile.

Prantsusmaa seisukoht on, et terroristide ründamine nende tugipunktides Süürias aitab ära hoida terrorirünnakuid Prantsusmaal. Prantsusmaa presidendi Francois Hollande’i büroo kordas siiski pühapäeval üleskutset, et al-Assad annaks võimu üle vahevalitsusele, mis koosneks Süüra mõõdukast opositsioonist ja tema enda režiimi ametnikest.

Hetkel kuum