Sirje Rank • 12. november 2015 kell 12:30

Tusk: Schengeni päästmine on võidujooks ajaga

Euroopa Ülemkogu juht Donald Tusk  Foto: Scanpix/Reuters

Schengeni viisavaba tsooni säilitamine Euroopas on võidujooks ajaga, ütles Euroopa Ülemkogu president Donald Tusk täna Maltal toimunud rändeteemalise Ülemkogu järel.

„Ilma välispiiride efektiivse kontrollita ei jää Schengeni süsteem püsima,“ hoiatas Tusk, lisades, et „meil tuleb kiirustada, kuid mitte pannikasse sattuda,“ vahendas agentuur Bloomberg. Schengeni tsooni kuulub 22 Euroopa Liidu riiki ja veel neli riiki, mis ei ole ELi riigid.

Täna taastas ajutise piirikontrolli Rootsi, et pagulaste sissevool riiki mingilgi moel kontrolli alla saada. Kokku on juba viis riiki ajutise piirikontrolli taastanud. Saksamaa tegi seda septembris. Sloveenia jätkas täna okastraattara ehitamist Horvaatia piiril.

Rootsi peaminister Stefan Löfven kutsus üles viisavaba liikumist võimaldavat süsteemi reformima. Ehk süsteemi, mida on kirjeldatud kui Euroopa Liidu riikide koostöö suurimat saavutust kontinenti killustavate piiride kõrvaldamisel.

„Meil on vaja teistsugust süsteemi, see on ilmne,“ ütles Löfven täna Maltal ELi ja Aafrika liidrite tippkohtumisel, mis arutas väljarände ohjeldamist Mustalt mandrilt. „See ei ole ainult ühe, kahe või kolme riigi probleem, vaid kogu Euroopa Liidu probleem.“

Spontaansete piiride kerkimine Schengeni sees on päevakorda tõstnud kontrolli tugevdamise ELi välispiiri üle. Tippkohtumise üks teemasid oli, kuidas veenda Türgit, et Ankara ei laseks Süüria põgenikel suuremate takistusteta Türgist edasi Euroopasse liikuda. EL plaanib Türgile finantsabi, viisaleevendust ning takerdunud liitumiskõneluste taaskäivitamist ELiga.

Austria kantsler Werner Faymann hoiatas, et kui ELi välispiir ei pea, hakkavad riigid omal algatusel oma piire kaitsma.

Hetkel kuum