Pille Ivask • 27. detsember 2015 kell 9:45

Uuring: rikkaks jääda pole lihtne

Raha  Foto: epa

UBS Group AG ja PricewaterhouseCoopersi (PwC) uuringust selgub, et üle poole miljardäridest pole aja jooksul oma rikkust suutnud säilitada.

Perekondadest, kel oli 20 aasta eest vara üle miljardi dollari, oli läinud aastal samas samas suurusjärgus vara vaid 44 protsendil. Seega pole 56 protsenti miljardäridest suutnud 20 aasta jooksul sellesse staatusesse jääda, kirjutab Bloomberg.

„Suur rikkus on väga volatiilne,“ lausus PwC partner Michael Spellacy.

1995. aastal uuriti 289 miljardäri ning selgus, et eelmise aasta seisuga oli neist miljardäride hulgas vaid 126. Põhjuseid, miks ülejäänud rikaste seast välja langesid on mitmeid: pea neljandikul juhtudest jagunes varandus perekonnaliikmete vahel, 66 protsendil oli varanduse vähenemise või kadumise põhjuseks surm või maksud, tervelt 72 protsendil juhtudest hävitasid vara valed äriotsused või muud probleemid. 

Uutest ülirikastest on enamik teeninud oma varanduse kas finantssektoris, tehnoloogiaaladel või jaemüügiäris.

Uuringufirmade raportist selgus, et enam kui kaks kolmandikku miljardäridest on üle 60 aasta vanad ning keskmiselt on neil kaks last. „Teine põlvkond on rikkuse säilimise kindlustamiseks äärmiselt oluline,“ kommenteeris UBS Wealth Management Americasi personaalse varahalduse juht John Mathews ning lisas, et õiged äriotsused ning perekondlik otsuste tegemine on väga olulised.

Allesjäänud miljardärid

Kuigi enamiku 1995. aastal analüüsitud miljardäride vara vähenes, läks ometi osadel väga hästi. Nimelt õnnestus neil 20 aastaga oma varandust suisa neljakordistada, keskmiselt 11 miljardile dollarile.

Bloombergi miljardäride indeksi järgi on maailma 400 rikkaimat inimest kaotanud tänavu 144 miljardit dollarit ehk 4,1 protsenti nende koguvarandusest. Languse põhjuseks on nii odavnenud nafta hind kui ka hoogu maha võtnud aktsiaturud. 14. detsembri seisuga oli maailma 400 rikkaima inimese varanduse koguväärtus 3,89 triljonit dollarit.

Lisaks leidsid UBS ja PeW oma uuringus, et naiste positsioon pereettevõtetes ning finantsotsuste tegemises tõuseb üha. Kuigi meestest miljardäride arv ületab selgelt naismiljardäride arvu, kasvab ülirikaste naiste arv kiiremini kui ülirikaste meeste oma. Kuigi uuringust selgub, et enamik naisi saab rikkaks tänu päritud varandusele või abielludes, kasvab kiiresti ka nende naiste arv, kes saavad väga rikkaks tänu oma enese pingutustele. Viimast täheldatakse eriti just Aasias.

Väljaande Forbes andmeil oli tänavu maailmas 1826 miljardäri, kellest 197 on naised. Maailma rikkaimaks naiseks peetakse Wal-Marti osanikku Christy Waltonit, kelle varanduse väärtus on 41,7 miljardit dollarit. Teisele kohale platseerus Forbesi andmeil kosmeetikabrändi L’Oreal esimene pärija Liliane Bettencourt, kolmas oli Walmarti looja Sam Waltoni tütar Alice Walton.

Hetkel kuum