29. detsember 2015 kell 9:00

USA hoiatab: Hiina turumajanduseks tunnistamisel riskid

Hiina president Xi Jinping tõllas koos kuninganna Elizabethiga riigivisiidi ajal Suurbritannias  Foto: Scanpix/Reuters

USA on hoiatanud Euroopa Liitu Hiinale turumajanduse staatuse andmise eest, kuna sellisel juhul on raskem oma turgu tariifidega Hiina kunstlikult odava hinnaga kaupade eest kaitsta, kirjutab Financial Times.

Turumajandusega riigi staatus on üks strateegilisi eesmärke, mis Hiina endale seadnud on. FT andmeil on Euroopa Komisjon samuti pigem selle poolt ja vastavat otsust – mille liikmesriigid seejärel heaks peavad kiitma – on oodata ehk juba veebruaris.

Euroopa tahab hoida Hiinaga häid suhteid, lootes investeeringuid oma ettevõtetesse ja ka Hiina osalemist nn Junckeri fondi projektide rahastamises. Liikmesriikidest on peamisi Hiinale turumajanduse staatuse andmise eestkõnelejaid Suurbritannia ja ka Saksamaa kantsler Angela Merkel on mõttesse soosivalt suhtunud. Vastaste leeris on aga näiteks Itaalia. Ja Euroopa mitmed traditsioonilised tööstusharud nagu terasetööstus, keraamika- ja tekstiilitööstus, kes kardavad Hiina kunstlikult odava kauba tulvast Euroopas ca 3,5 miljoni töökoha kadumist. Sellise hinnangu on andnud Washingtonis asuv Economic Policy Institute.

USA ametnikud on hoiatanud, et Hiinale turumajandusega riigi staatuse andmine on Euroopa jaoks sama hea kui oma kaubandushuvide kaitsel relvad ühepoolselt maha panna.  

Hiina viitab turumajanduse staatust taotledes 2001. aastal WTOsse astudes sõlmitud lepingule, mille järgi peaks Hiina 2016. aastal olema turumajandusega riik. Vastased viitavad, et Hiinast ei ole selle 15 aastaga veel vaba turumajandusega riiki saanud. Euroopal tuleb nüüd otsustada, kumma tõlgendusega nõustuda.

Hetkel kuum