Sirje Rank • 19 jaanuar 2016

Hiina liider kiirustas Iraani

Hiina president Xi Jinping  Foto: Scanpix/Reuters

Hiina president Xi Jinping alustab täna mitmepäevast visiiti Lähis-Idas, olles ühtlasi esimene riigipea, kes väisab sanktsioonide alt vabanevat Iraani.

Hiinal on mängus nii majanduslikud kui ka poliitilised huvid. Hiina ei taha kaotada mõjukust, mis saavutati, kui Iraan oli sanktsioonide tõttu isolatsioonis. Samuti ei taha Hiina Saudi Araabia ja Iraani vaheliste pingete kasvu – üks on Hiinale suurim nafta tarnija ja teine potentsiaalne strateegiline liitlane Hiina Siiditee projektis, mille siht on välja ehitada infrastruktuur Aasiast Euroopani, kirjutas agentuur Bloomberg.

Hiinal tuleb rinda pista rivaalidega turul, kus seni sanktsioonide tõttu erilist konkurentsi ei olnud,“ ütles agentuurile Bloomberg Istanbulis asuva Rahvusvahelise kriisigrupi Iraani analüütik Ali Vaez. „Xi visiidi ajastus vahetult sanktsioonide lõppemise järel peab tagama, et Hiina säilitab Iraani turul oma domineeriva positsiooni.“

Novembris pani Hiina raudteeoperaator China Railway Construction Corp lauale ettepaneku ehitada 3200 kilomeetri pikkune kiirraudtee Hiina lääneosas asuvast Xinjiangist Teherani. Presidendi visiidi ajal loodetakse lukku lüüa kokkulepe kahe tuumajaama rajamiseks, mille ehitavad hiinlased. 

Xi visiit Lähis-Idasse on viimane näide Hiina soovist kasvatada oma geopoliitilist mõjukust, mis vastaks Hiina staatusele maailma suuruselt teise majandusruumina. Xi püüab regiooni tuua stabiilsust ärisidemete arendamisega, soovimata enese kiskumist veristesse vastasseisudesse.

„Stabiilsus Lähis-Idas on Hiinale väga tähtis – igasugune suurem piirkondlik konflikt mõjutaks Hiina energiajulgeolekut,“ ütles Hiina riikliku Rahvusvaheliste Uuringute Instituudi teadur Li Guofu. Rahu vahendajana on Hiinal siiski alles vähe kogemusi.

Mure piirkonna stabiilsuse pärast ajendas Hiinat aktiivselt osalema ka tuumakõnelustes Iraaniga, mis on tänaseks viinud sanktsioonide tühistamiseni.

Hiina loodab, et ajaloolise koorma puudumine võimaldab neil Lähis-Idas paremaks vahemeheks olla, ütles Li.

Iraan on ühtlasi potentsiaalseks partneriks Hiina taotluses lääneriikide domineerimist rahvusvahelise elu korraldamises vähendada, märkis RAND Corporationi rahvusvahelise kaitse ala analüütik Timothy Heath.

Hetkel kuum