Kadi Neemre • 30. detsember 2015 kell 20:12

Teadlane: miinumpalga tõstmine vaesust ei vähenda

Foto: EPA

Miinimunpalga tõstmine ei ole tõhus viis vaesuse vähendamiseks, selgub Föderaalreservi analüüsist.

USA teadlase David Neumarki sõnul on miinimumpalga tõstmisel vaid piiratud kasu vaesuse vastases võitluses. Seda osaliselt seetõttu, et üsna vähesed allapoole vaesuspiiri elavatest inimestest saavad tegelikult palka, vahendab CNBC.

Suur osa miinimumpalga tõstmise kasudest suurendab peamiselt siiski suure sissetulekuga perekondade sissetulekut, märkis Neumark. Ta viitas ka uuringule, mille kohaselt loovad tööandjad seoses palgakulude tõusuga ka vähem uusi töökohti. 

“Kõrgema miinimumpalga kehtestamine tundub loomuliku viisina aidata perekonnad vaesusest välja. Efektiivsem lahendus oleks aga vähendada madala sissetulekuga perekondade tulumaksu.”

USA vaesusetase on viimastel aastel olnud üsna stabiilne, kuid 2014. aasta lõpus oli see 2,3% võrra kõrgem kui 2008. aasta majanduslanguse ajal, selgub Census Bureau andmetest.

Vaesusega võitlemine on aga oluliselt keerulisem kui palkade tõstmine.

Demograafiliselt on ligi pool 3 miljonist USA miinimumpalka teenivatest töötajatest vanuses 16-24; suurim konsentratsioon töötajaid töötab meelelahutuse ja teenindussektoris, vahendab Tööstatistika amet. Miinimumpalka või sellest vähem teenivate töötajate arv on aga kahanemas. 2014. aastal oli see 3,9%, 2010. aastal aga 6%.

Tema sõnul on efektiivsem viis vaesusega võitlemiseks hoopiski teenitud tulu maksusoodustus. Neljaliikmeline perekond võib säästa kuni 5548 dollarit, mis Neumarki sõnul on madala sissetulekuga perekondadele kasulikum kui miinimumpalga tõstmine, kuna see tõstab tööhõivet ning vähendab vaesust.

 

 

Hetkel kuum