Mait Kraun • 23. november 2016 kell 7:30

Suurbritannia tõstab agressiivselt miinimumpalka

Suurbritannia lipp  Foto: epa

Suurbritannia valitsus tahab miinimumpalka tõsta 4 protsendi võrra, 7,50 naelani tunnis, vahendab CNN Money.

Kantsler Philip Hammond annab täna ülevaate valitsuse kulutustest ja eelarvest järgmiseks aastaks. Selle käigus teatab ta ka miinimumpalga tõstmisest, mis peaks jõustuma järgmise aasta aprillist.

See on esimene kord alates Brexiti referendumist, mil valitsus annab ülevaate riigi majandusest.

Suurbritannias on teenib miinimumpalka (või sellest veidi enam) umbes 1,8 miljonit inimest, selgub sõltumatu uuringufirma Low Pay Comissioni andmetest.

Valitsus plaanib järgmisel aastal kulutada 4,3 miljonit naela, et survestada tööandjaid, kes maksavad töötajatele alla miinimumpalga. Ametlikest andmetest selgub, et 1,3 protsendile töötajatest (või 360 000 inimesele) makstakse miinimumpalgast väiksemat palka.

Miinimumpalka tõsteti ka selle aasta aprillis – siis tõusis see 6,70 naelalt 7,20 naelale. Valitsus on varem seadnud omale eesmärgi, et miinimumpalka tõstetakse 2020. aastaks 9 naelani. Seda aga vaid juhul, kui majandus jätkab kasvamist.

Ettevõtjad on hoiatanud, et miinimumpalga tõstmine mõjub majanduskasvule halvasti. Briti Kaubanduskoja juht Marcus Masoni sõnul sunnib alampalga tõstmine 9 naelani ettevõtjaid hindu tõstma ning töötajate arvu vähendama.

„Valitsus peaks arvesse võtma praegust majanduslikku kliimat ning ebakindlust, millega Briti ettevõtjad peavad toime tulema,“ ütles ta.

Hetkel kuum