Sirje Rank • 31. detsember 2015 kell 8:30

Saksa volinik pelgab Euroopa Liidu kokkuvarisemist

Euroopa Komisjoni volinik Günther Oettinger  Foto: Scanpix/Reuters

Euroopa Komisjoni sakslasest digitaalse turu volinik Günther Oettinger väljendas kartust, et Euroopa Liit võib kasvava populismi surve alla koost laguneda.

Euroopa Liit on õppinud kriisidega toime tulema. Kuid ebastabiilsete populistlike valitsuste arv on kasvamas. See teeb mulle muret,“ tsiteeris Oettingeri portaal EUBusiness.

„Ma näen esimest korda reaalset ohtu, et Euroopa Liit võib kokku variseda,“ ütles Oettinger, kes kuulub kantsler Angela Merkeli juhitud parteisse CDU. Konkreetsed riike, mille pärast ta muret tunneb, Oettinger ei nimetanud.

Euroopa Liit oli lõppeval aastal silmitsi riskiga, et esimene riik - Kreeka - rahaliidust välja kukub. Selle kuristiku äärelt astuti samm tagasi. Rängimaks katsumuseks on kujunenud pagulaskriis ja terrorioht, mis on ajendanud riike viisavabas Schengeni ruumis taas piirikontrolli taastama ning pingestab liikmesriikide suhteid. Ühine lahendus sünnib väga visalt. Uuel aastal võib uue kriisi vallandada Suurbritannia referendum ELis jätkamise üle, ehkki selle toimumise aega pole veel paika pandud. 

Hetkel kuum