Tere võlausaldajatel vastakad tunded

Tere võlausaldaja Urmas Sõõrumaa usub, et Oliver Kruuda suudab võlad ära klaarida.   Foto: Andras Kralla

Kui põllumehed on Tere saneerimiskava suhtes ülikriitilised ja nimetavad seda venitamistaktikaks, siis näiteks võlausaldaja Urmas Sõõrumaa arvab, et Tere omanikul Kruudal on vaja vaid veidi mõtteabi.

Üllatuslikult selgus Äripäeva käsutuses olevast Tere piimatööstuse päästeplaanist ehk saneerimiskavast, et lisaks ootuspärastele võlausaldajatele on oma raha ootajate nimekirjas ka näiteks Urmas Sõõrumaa ettevõte U.S.Invest 0,2 miljoni euroga. Samuti on Tere võlausaldaja ka Hans H. Luige ettevõte Saguna 0,6 miljoni euroga ja ehitusfirmaga Rand&Tuulberg ühiseid kinnisvaraprojekte teinud Tartu ärimehe Urmas Uustali ettevõte Flinty 2,25 miljoni euroga.

Sõõrumaa oli saneerimise suhtes optimistlik ning ta hääletas ka kava vastuvõtmise poolt.

„Oliver on selgrooga inimene ja ma arvan, et ta suudab sellest seisust välja rabeleda. Võib-olla on talle vaja mõtteabi, sest mulle on jäänud mulje, et kohati on tal paindlikkust vähe. Kindlasti on aga Tere väärtus suurem kui kohustused ja meil on tunne, et saneerimisega saab sellest elulooma küll,“ märkis Sõõrumaa.

Hans H. Luige firmale võlgneb Tere 550 000 eurot.   Foto: Andras Kralla

Urmas Uustal Äripäevale kommentaari anda ei soovinud ning Hans H. Luike loo ilmumise ajaks tabada ei õnnestunud. Erinevalt Sõõrumaast on põllumehed Tere saneerimiskava suhtes oluliselt kriitilisemad.

„Saneerimiskavaks nimetada on seda liig“

Näiteks Terelt 188 000 eurot ootav Viljandimaa piimatootja Saimre omanik ja juht Toivo Teng andis saneerimiskavale kindla ei, sest ei näe selles midagi positiivset.

„Kogu saneerimine seisneb ainult pankadele ja võlausaldajatele maksmise edasi lükkamises. Oma juhtimisstiilist ega turgudest pole seal sõnagi juttu. Seda dokumenti saneerimiskavaks nimetada on natukene liig,“ ütles Teng.

Tere võlausaldajate TOP

DNB Pank AS – 15,4 miljonit eurot

Nordea Bank AB Eesti filiaal – 14 miljonit eurot

Nordea Finance Estonia AS – 4,9 miljonit eurot

Flinty OÜ (omanik Urmas Uustal) – 2,3 miljonit eurot

Vändra OÜ (omanikud Ilmar Teevet, Jaan Toobal, Peeter Kitsnik jt) – 1,1 miljonit eurot

Tetra Laval Credit AB – 1 miljon eurot

Epiko TÜ – 0,9 miljonit eurot

Saguna OÜ (omanik Hans H. Luik) – 0,6 miljonit eurot

Agron Halduse OÜ (omanikud Raul Jeets, Tauri Sokk, Martin Maask, Katrin Maask) – 0,5 miljonit eurot

Kõpu PM OÜ (omanikud Karel Tölp, Erja Lepassar, Ado Sisask jt) – 0,4 miljonit eurot

Kuivajõe Farmer OÜ (omanikud Urmas Põlluaas jt) – 0,4 miljonit eurot

Tere saneerimiskava lisas on toodud ümberkujundatavaid nõudeid kokku 48,3 miljoni euro ulatuses. Laenukohustused ulatuvad sellest ligi 36 miljoni euroni. Kokku on nõuete omanikke mõnisada.

Allikad: Tere saneerimiskava, Äriregister

Lisaks märkis Teng, et põllumeeste jaoks on selle saneerimiskava esitamise aeg väga halb, sest külviperiood on käes ja kõigil on hirmus kiire.

Võlgade külmutamine ei sobi

Piimaühistu EPIKO nõukogu hääletas esimehe Märt Riisenbergi sõnul Tere kavale üksmeelselt vastu, sest ei taha leppida, et nende piimaraha nii pikaks ajaks külmutataks. EPIKO-le on Tere võlgu 0,9 miljonit eurot.

„Me tahaks, et Tere võimalikult ruttu omanikku vahetaks. Saneerimiskavas on kirjas, et on tulnud päris häid pakkumisi ja kui uus omanik viib kavasse kirja pandu ellu, siis on võimalik ka võlad kinni maksta ja Tere tegevust edasi arendada. See rahuldaks väga paljude piimatootjate ja ka teiste võlausaldajate soovid,“ sõnas Riisenberg.

Ka OÜ Vändra juht ja omanik Ilmvar Teevet märkis, et nad ei jaksa oodata oma raha nii kaua, kui selle kava järgi peaks. „Meie jaoks on see kava ebaproportsionaalne, see ei arvesta, kui palju me oleme Terele müünud ja kui pikk on võla aeg.“ Tere võlg Vändra ees on üle miljoni euro.

Pankrotavaldust pidurdasid vaid palved

Siiski hääletas Teevet kava poolt, konsulteerides selleks väga paljude advokaatidega. See kava on tema sõnul lootustandvam võimalus oma raha kätte saamiseks kui võla nõudmine pankrotipesast.

Vändra OÜ omanik ja juht Ilmar Teevet oli küll kava suhtes kriitiline, kuid hääletas siiski poolt.   Foto: Eiko Kink

Saimre juht Teng oli aga juba valmis Tere peale pankrotiavaldust esitama, aga see jäi sisse andmata ainult pankade palvel, lootuses, et müügiprotsess õnnestub.

„Saneerimine tuli meile väikse üllatusena. Olime valmis pankroti välja kuulutamiseks, aga see keerati hoopis saneerimiseks, et aega võita. Saneerimises me küll pankrotiga võrreldes mingit tulutõusu ei näe,“ ütles Teng.

Hetkel kuum