Äripäev • 20. aprill 2016
Jaga lugu:

Rein Lang kukutas Eestit pressivabaduse indeksis

Viis üleriigilist ajalehte protesteerisid 2010. aasta märtsis tollase justiitsminister Rein Langi algatusel riigikogusse jõudnud ja mitmeid eriarvamusi tekitanud nõndanimetatud allikakaitse seaduseelnõu vastu valgete külgedega.   Foto: Andras Kralla

Värskes pressivabaduse indeksis on Eesti kukkunud aastaga neli kohta, põhjuseks ajakirjanikke ahistavad seadusemuudatused.

Eesti langes 10. kohalt 14ndale. Selle põhjuseks toovad indeksi tegijad Eesti muutunud seadusandluse. Raportis seisab, et kuigi Eesti oli pressivabaduse indeksis parima kümne hulgas aastaid, on nüüdseks asjad muutunud. 2010. aastal tehtud seadusemuudatused võimaldavad lihtsamalt ajakirjanikke hageda ning see on oma jälje jätnud, väidab raport. 

Raporti koostajad pidasid silmas 2010. aastal tollase justiitsministri Rein Langi eestvedamisel vastu võetud nn allikakaitse seadust. See seadus andis võimaluse karistada ajakirjanikke vangistusega, kui nad keelduvad oma allikaid avaldamast ning määrata ajalehtedele trahve pelgalt kahtluse korral, et need kavatsevad avaldada kellegi arvates potentsiaalselt kahjustavat informatsiooni. Protestiks eelnõu vastu avaldasid kuus juhtivat ajalehte 18. märtsil 2010 valged leheküljed. Samuti saatis Maailma Ajalehtede Liit president Toomas Hendrik Ilvesele kirja, milles tundis muret riigikogu menetluses oleva eelnõu pärast.

Kõrgeimal kohal pressivabaduse indeksis on Soome. Kõige viimane on aga Eritrea, edestades isegi Põhja-Koread. 

Eritrea on diktaatori valitsemise all ja vabale ajakirjandusele pole seal aastaid kohta olnud. Viimasel ajal on kinni peetud vähemalt 15 ajakirjanikku. Eritrea president Issayas Afeworki on öelnud, et kes tahab mõelda, et tema riigis hakkab kehtima demokraatia, võib seda mõelda mõnes teises maailmas. 

Tõsi, Eritrea viimane koht pole suur üllatus, see riik on pressivabaduse indeksis viimasel kohal olnud juba kaheksa aastat.

Jaga lugu:
Hetkel kuum