Ave Lepik • 15. mai 2016 kell 9:34

Vene tipp-poliitik: Eurovisioonil võitis sõda

Ukraina võit Eurovisioonil ajas endast välja Venemaa Föderatsiooninõukogu rahvusvaheliste asjade komitee juhi Konstantin Kossatševi.  Foto: epa

Ukraina võit Eurovisiooni finaalis on tegelikult Ukraina kaotus, sealhulgas tema eelarvele, teatas muusikakonkursi tulemuses vaid poliitikat näinud Venemaa Föderatsiooninõukogu rahvusvaheliste asjade komitee juht Konstantin Kossatšev.

„Ma ei saa õnnitleda Ukrainat võidu puhul, sest Ukraina, nii paradoksaalne kui see ka pole, on kaotajate reas. Reas – sest kaotajaid oli palju. Kaotas Muusika, sest võitis ilmselgelt mitte parim kompositsioon. See tähendab, et heliloojad, esitajad ja nende meeskonnad pingutasid asjata. Kaotas konkurss, sest ausa võistluse asemel võidutses poliitiline mahitus. Kaotas Euroopa. Eurooplaste peas ei võitnud mitte „Ood rõõmule“, vaid avatud „külm sõda“. Kaotas Minski protsess. Seejuures ka president Porošenko meeskonna pingutused. Neil oli ilma selletagi uskumatult raske koguda vajalikku enamust Minski esmatähtsate leppepunktide vastuvõtmiseks – detsentraliseerimise, amnestia jms seadusi. Nüüd on stiimuleid veelgi vähem: milleks muuta seadusi ja kokku leppida, kui „Euroopa on meiega?“, „Lääs aitab meid“,“ salvas Kossatšev oma Facebooki kontol.

„Just seepärast Ukraina kaotaski. Ja kaotas mitte ainult tema paljukannatanud eelarve. Sest peamine, mida see riik ja rahvas praegu vajab nagu õhku, on rahu. Aga võitis sõda. Kuni võiduni. Seepärast pole Eurovisiooni tulemus vaid lihtsalt kurvastav. Jamala poolt hääletades hääletati sisuliselt selle poolt, et Kiiev jätkaks repressioone oma rahva vastu,“ nägi Venemaa tipp-poliitik laulukonkursis ainult poliitikat.

„Paradoksaaline, et Jamala laulis justkui repressioonide vastu… Ei kujuta endale ette südametunnistuse ja terve mõistusega inimest, kes rõõmustaks sellise Pyrrhose võidu üle. Kujutan raskustega ette muusikafänne, kes laulavad „hitti“ 1944. aasta kohta. Aga konkurssi, mis on ilma selletagi vilets, pole enam mõtet vaadata,“ lõpetas Kossatšev oma tiraadi.

Hetkel kuum