Poolteist aastat tagasi maailmavallutusplaanidega Eesti viinaturule sisenenud AlcorDistillery kohal on tumedad pilved.
Kuidas AlcorDistillery turule tuli?
2014. a oktoobri lõpus saadeti välja pressiteade pealkirjaga: „Eesti viinad jõudsid suurima hüpermarketi lettidele“. Ka televisoon kajastas seda avalööki. Toonane turundusjuht Erki Muhu rääkis pikaajalisest koostööst Lõuna-Euroopas, Hispaanias asuvate maailma suurimate kaubanduskettidega Carrefour ja El Corte Ingles, kuhu pidid jõudma Eestis toodetud kvaliteetviinad Y2K ja Saaga Vodka. Esimene tellimus küündivat lausa 10 000 liitrini. Eesmärk oli jõuda 20 sihtriiki.
Tootevalikusse kuulusid toona kaksteist kange alkoholi toodet, sh Y2K, Grand Thomas, Saaga jpm. Need olid näha ka kodulehel, mis on praegu suletud.
Ettevõte ei jõudnudki kaua tegutseda, kui uue aasta algul tekkis üle 2 miljoni eurone maksuvõlg, mis küll mõne kuu jooksul ära maksti. Toona pidas seda ettevõtte juhtkond alustava viinatootja kohta normaalseks, aga konkurendid nägid asja teistmoodi. Üks ütles lausa, et nii väikese algkapitaliga ettevõttele ei tohiks üldse nii palju maksumärke anda, kui neid toona väljastati.
AlcorDistillery tegutses edasi. Meediasse nad pärast hiigelmaksuvõla tekkimist ei trüginud. Samas saatis neid aga Y2K kaubamärgi vaidlus nii Eesti kohtus kui ka Euroopa Liidu siseturu ühtlustamise ametis, mis on seni osaliselt lahendamata, kuna ei ole teada, kas AlcorDistillery kaebas edasi ameti otsuse Saksa firmale alles jäänud kaubamärgi õiguse kohta.
2009 läks pankrotti alkoholitootja AS Onistar ja firmale otsiti uut omanikku.
2009 lõpus oli firma pakkumises alghinnaga 24 miljonit krooni. Ostjaks osutus OÜ VM-22, mille asutas advokaadibüroo Aavik ja Partnerid. Pärast ostu vormistamist sai VM-22 omanikuks Läti firma SIA B-46.
2010 sai firma uue nime OÜ Alcor ja omanikeks said Arno Narro ja Toomas Heinaste võrdselt 50 protsendiga. Alcor kustutati äriregistrist 2015. a lõpus majandusaasta aruannete puudumise tõttu.
AlcorDistillery asutasid 2013. a oktoobris Toomas Heinaste (45%) ja Venemaa kodanik Aleksander Usov (55%). Tootmine käivitus 2014. a oktoobris. Ettevõte tegutseb Onistari tootmishoonetes Tallinnas Viljandi maanteel.
Alates 2015. a novembri keskpaigast on ettevõtte osanikud läbi Alcora Invest OÜ Monika Palm (45%) ja Aleksander Usov (55%). Toomas Heinaste on Alcora Investi juhatuse liige. AlcorDistilleryga samal aadressil paikneval Alcora Investil on äriregistris kustutamishoiatus, sest majandusaasta aruanded on esitamata.
Ettevõtte juhatuse liige on Venemaa kodakondsusega Mihhail Bebnev, nõukogu esimees Toomas Heinaste, liikmed Pjotr ja Aleksander Usov.
Allikas: äriregister
Nii Eesti firmal AlcorDistillery kui ka Saksamaa äriühingul HPU Hanseatische Projekt Union GmbH on registreeritud kaubamärk Y2K. AlcorDistilleryle kuulub kaubamärk Y2K, mis on registreeritud Eesti patendiametis 12.04.2001 ja kehtib kuni 12.04.2021. Ta kasutab kaubamärki enda toodetud viina tähistamisel ja turustamisel Eestis. HPU Hanseatische Projekt Union GmbH registreeris Euroopa Ühenduse sõnalise kaubamärgi Y2K 22.12.1999.
2015. aasta märtsis esitas AlcorDistillery Harju maakohtule hagi HPU Hanseatische Projekt Union GmbH, skandaalse ärimehe, kunagise Y2K kaubamärgi omaniku Urmas Velleste ja temaga seotud äriühingu Winex Group OÜ vastu, et taotleda kaubamärgiomaniku ainuõigust. Augusti lõpus rahuldas kohus hagi. Otsusega keelati Vellestel ja Winex Groupil kasutada äritegevuses AlcorDistilleryle kuuluva kaubamärgiga Y2K identseid või sarnaseid tähiseid alkoholijookide, v.a õlu tähistamiseks Eestis.
AlcorDistillery andis ka 2015. algul Euroopa Liidu siseturu ühtlustamise ametisse kaks taotlust seoses Y2K kaubamärgiiga. Esimeses nõuti HPU Hanseatische Projekt Union GmbH Y2K kaubamärgi tühistamist mittekasutamise tõttu ning teises soovitakse registreerida enda kaubamärk ELis.
Mullu 18. novembril otsustas amet jätta AlcorDistillery taotlus rahuldamata, mis tähendab, et HPU Hanseatische Projekt Union GmbH kuuluv Y2K kaubamärk viina kategoorias jääb kehtima. Teise taotluse kohta ei ole teada, kas otsus on tehtud.
Minu Äripäeva kasutamiseks logi sisse või loo konto.
Äripäev kasutab küpsiseid parima ajakirjandusliku teenuse, huvipakkuvama sisu ja hea kasutajakogemuse võimaldamiseks. Meie veebilehel on järgmist liiki küpsised: vajalikud-, statistika-, eelistuste- ja turunduse küpsiseid. Küpsiste kasutamise eesmärkide ja töötlemise aluse osas saad rohkem infot Meie Küpsiste Poliitikast. Vajutades „Luban kõik“ nõustud Küpsiste kasutamisega meie ja kolmandate osapoolte poolt Meie Küpsiste poliitikas ja käesolevas Küpsiste lahenduses toodud tingimustel. Vajutades „Muudan eelistusi“ saad oma eelistusi alati muuta ja täiendavalt infot erinevate Küpsiste kohta.