Sirje Rank • 26. mai 2016
Jaga lugu:

USA tootlikkuse kasv asendumas langusega

USA lipp  Foto: Scanpix/REuters

Esimest korda viimase kolmekümne aasta jooksul on tootlikkuse tõus USAs asendumas langusega, mis suurendab tõenäosust, et palkade stagnatsioon jätkub ning toetus populistidele kasvab, kirjutab Financial Times.

Mõttekoja Conference Board analüüs näitab ühtlasi seda, et USA jääb tootlikkuse näitajaga maha teistest arenenud riikidest, kus kasvutempod on samuti nõrgad. Analüüs prognoosib, et tunnis toodetud SKP kahaneb USAs tänavu 0,2%.

Mitmel korral on seda probleemi esile tõstnud USA Föderaalreservi juht Janet Yellen, kelle sõnul on see üks põhjusi, mis USAs palgatõusu tagasi hoiab. Trendi pööramiseks on vaja rohkem investeeringuid, paremat haridust ja enam ettevõtlikkust.

Kui tootlikkuse kasv ei kiirene, on arenenud riikidel raske oma elatustaset tõsta ja katta kulude kasv, mis on tingitud elanikkonna vananemisest. Euroalal prognoositakse tootlikkuse tõusu (SKP tunni kohta) tänavu 0,3% ja Jaapanis 0,4%. USAs aeglustus tootlikkuse kasv mullu 0,3%le 2014. aasta 0,5%-lt, kui võtta aluseks SKP tunni kohta. Võrdluseks oli sama näitaja aastatel 1999-2006 keskmiselt 2,4%.

Võimalikeks seletusteks, miks tootlikkuse kasv teeb vähikäiku, on nimetatud vinduvaid struktuurseid reforme, regulatiivseid takistusi, jätkuvat pohmelust 2008. a vallandunud üleilmsest finantskriisist, ettevõtetes vähest panustamist innovatsioonile ning samuti seda, et mõõdikud ei suuda veel adekvaatselt kajastada digitaalse majanduse toodangut.

Euroalal kasvas tootlikkus enne üleilmset finantskriisi keskmiselt 1,5% tempos. Vahemikus 2007-2013 aeglustus tempo 0,6%-le ning on sealt edasi tõenäoliselt veelgi hoogu maha võtnud.

Jaga lugu:
Hetkel kuum