Investeerimisvõimalus Venemaale: mobiilimastid

Mobiilimast  Foto: epa

Mitu Venemaa mobiilifirmat on otsustanud raha saamise nimel oma mastid maha müüa, kirjutab Bloomberg.

Esialgsetel andmetel müüvad MegaFon, VimpelCom ja Tele2 Russia mobillimaste kokku 1,5 miljardi dollari eest. Ettevõtted on näinud palju vaeva ning maksnud suuri summasid, et mobiilimastide võrk püsti panna. Nüüd, mil Venemaa majandus on teist aastat languses, on ettevõtted sunnitud oma mobiilimastid maha müüma, kuna need pole majanduslikult kasulikud ning rentimine on mõttekam.

Mujal Euroopas ning ka USAs on mobiilimastide nii-öelda erakätesse minemine saanud juba trendiks. Paljud maaomanikud on ettevõtetelt mobiilimastid ära ostnud, et neid siis algsele omanikule tagasi rentida. Siiani on Venemaa mobiilifirmad seda tendentsi visalt vältinud, ent nüüd ei jää kehvades majandustingimustes neilgi muud üle kui üldisele trendile anna vanduda. Kokku on Vene mobiilifirmad müüki pannud umbes 30 000 masti üle kogu riigi.

Seni on suurimat huvi mastide vastu tundnud Austraalia vahendusfirma Macquarie Group ning Abu Dhabis tegutsev Mubadala Development, kes tahavad mastidele kodukandist potentsiaalseid ostjaid leida. Euroopast ning USAst pole esialgu pakkumisi tulnud, tõenäoliselt hirmutavad investoreid Venemaa ebastabiilne sisepoliitika ning hinge vaakuv majandus.

Macquarie’ esindaja lausus Bloombergile, et praegu avanenud investeerimisvõimalus on suurepärane ning avab võimalused eduks. „Küll on seal mõningaid riske seotud praeguse geopoliitilise situatsiooniga, samuti võib tekkida tegevusraskusi,“ nentis ta.

Venemaa majandus on teist aastat languses ning välisinvesteeringute mahud on samuti langenud. Möödunud aasta esimese üheksa kuu jooksul tuli Venemaale 1,3 miljardi dollari jagu välisinvesteeringuid, 2013. aasta jooksul oli sama näitaja aga hoopis 69 miljardit dollarit. Investorid ei usu, et Venemaa majandus lähiaastail suurt taastumist näitab. Veelgi enam, kohalik valitsus ei poolda, et kontroll taristu üle läheks võõratesse kätesse.

Probleemid haldamisega

Mobiilimastidesse investeerimine on Venemaal mitmel puhul riskantne tegevus. Esiteks peaks potentsiaalne investor mõtlema, kuidas näeb välja mastide haldamine talvel, mil ilm on krõbekülm. Mõningates väheasustatud piirkondades on kriminaalidel kombeks mastide juurest varustust pihta panna. Kamtšatka poolsaarel elavatele karudele meeldivad mobiilimastid väga ning nad käivad oma selga sügama vastu masti ümber ehitatud aeda.

Venemaal tegutsev sõltumatu telekommunikatsioonitaristu omanik Russian Towers (Vene Tornid – toim) on võtnud eesmärgiks osa maste endale soetada. Ühtlasi on ettevõttele teada ka eelpool mainitud riskid.

Renditakse tagasi

TelecomDaily juht Denis Kuskov lausus, et mobiilimastidega käib üldjuhul äri selliselt, et investor ostab masti selle algselt omanikult ära ning seejärel sõlmivad kaks osapoolt mitmeaastase rendilepingu. Kui üldjuhul saavad mastide omanikud mastide külge lisada mitmeid vastuvõtjaid, mis suurendaks masti omaniku sissetulekut märkimisväärselt, siis Venemaal on süsteem selline, et igal mobiilifirmal on oma mast, mistõttu oleks Venemaal mujal tavalise süsteemi kasutamine võimatu. 

Esialgsetel andmetel on MegaFon müüki pannud 14 000 masti, VimpelCom 10 000 masti ning Tele2 Russia plaanib samuti müüki. VimpelComi mastide müügikuupäev on lähenemas ning müügiga soovib ettevõte kaasata 600 miljonit dollarit. Enim pakkumisi on praeguseks teinud Russian Towers, Mubadala ning kohalik investor Vertical.

Hetkel kuum