Sirje Rank • 14. juuni 2016 kell 8:33

Euroopa Kohtust brittidele meelepärane lahend

Euroopa Kohus  Foto: Scanpix/Reuters

Referendumiks valmistuv Suurbritannia sai võidu Euroopa kõrgemast kohtuinstantsist, mis leidis, et riigil on õigus piirata võõrtööjõu juurdepääsu sotsiaaltoetustele.

Suurbritannial on õigus nõuda, et lapsetoetuste ning vastavate maksusoodustuste saajatel oleks olemas Suurbritannias resideerumise õigus,“ teatas Euroopa Kohus.

Kohtuasja algatas 2014. a Euroopa Komisjon, mis leidis, et viis, kuidas Suurbritannia kitsendab võõrtööliste juurdepääsu Briti peretoetustele, on vastuolus ELi reeglitega.

Kohus möönis, et kaudselt on tegemist teiste ELi liikmesriikide kodanike diskrimineerimisega, kuid leidis samas, et see on õigustatud, kaitsmaks võõrustava liikmesriigi rahandust, vahendas agentuur Bloomberg.

„See (kohtuasi – toim) näitab, et tööjõu vaba liikumine Euroopa Liidus ei takista liikmesriikidel samme astumast, et piirata vähem kui viis aastat riigis elanud võõrtööliste juurdepääsu toetustele,“ kommenteeris Avaliku Poliitika Uurimisinstituut (IPPR) Londonis. „Samas tuleb see valijatele meelde ka seda, et Suurbritannia sotsiaaltoetuste süsteemi teatud aspektide üle otsustavad ELi seadused.“

Brittide vastumeelsus suure sisserände vastu on Suurbritannia EList lahkumise pooldajate peamisi trumpkaarte.

Hetkel kuum