Teder räägib äärmiselt hämarast loost Tallinna Sadamas

14. juuni 2016, 16:30
Hillar Teder
https://www.aripaev.ee/storyimage/EA/20160614/NEWS/160619856/AR/0/AR-160619856.jpg

Tallinna Sadama uurimiskomisjoni täna avaldatud materjalides räägib ettevõtja Hillar Teder kahtlase maiguga juhtumist Spacecomi omanikega seotud ettevõttega Prevo Holding.

Tallinna Sadama uurimiskomisjoni ees käis sadama nõukogu endine liige Hillar Teder tänavu mais.

Järgneb väljavõte uurimiskomisjoni protokollist.

Hillar Teder

2014. või 2015. aastal kanti 2,8 milj EUR Prevo Holding OÜ-le. Sisuliselt äärmiselt hämar lugu, millega keegi ilmselt ei ole jõudnud tegeleda. Eks neid asju oli veel. Pidin notaritelt võtma konsultatsioone. Juhatuse poolt enam adekvaatset juttu ei tulnud. Auditikomitee poolt tundus, et mida segasem lugu, seda rohkem püüti teemat eelnevalt arutada, enne kui asi nõukokku jõudis. Nõukogus öeldi siis, et teemat on juba auditikomitees arutatud, ja lasti see läbi.

Näiteks oli üks lugu seotud maatüki müümisega, kus kinnisvara hindaja oli hinnanud maa väärtuse kõrgemaks, kui oli see hind, millega auditikomitee tegi ettepaneku maa müüa. Maa hinna vähendamist põhjendati võimaliku saaste olemasoluga maatükil ja kuna selle suhtes oli hinnang tellimata, siis tehti ettepanek maa odavamalt müüa, et väidetavalt siis ei tule hiljem nõudeid ostja poolt. Ma ei mõistnud küll, et kuidas see peaks nõuete esitamist takistama.

Sääraseid segaseid asju võiks olla vähem. Minu arvates ei ole üldse auditikomitee asi selliseid maatüki müümisi arutada. Auditikomiteega püüti lihtsalt vastutust hajutada.

OÜ Prevo juhtum oli kõige kahtlasem. Seal oli üks väga vana ja halb leping terminali rajamiseks sadama territooriumile. Sadamal oli kohustus ehitada terminal või kai valmis, kuid lepingu teisel poolel tegelikult kaupa, mida sadamasse tuua, ei olnud. Lepingu teine pool teatas, et soovib oma lepingust tulenevat nõuet Tallinna Sadama suhtes realiseerida. Siis anti üks hetk sadam kohtusse. Viis aastat ei toimunud midagi, asi seisis. Ühel hetkel hakati seda teemat korduvalt juhatuse poolt nõukokku tooma.

Küsisin vaidluse teiselt poolelt, mis on summa, millega saaks vaidluse lõpetamise osas kokkuleppele. Mulle öeldi, et see on umbes üks miljon eurot, võtsin selle teadmiseks. Siis läks taas aega mööda ning juhatuse liikmed üks hetk ütlesid, et asi on nõukogus otsustatud, nõukogu on otsustanud maksta hüvitusena 2,8 mln eurot Prevo Holdingule. Arvasin, et pean asja uurima. Küsisin, et kellele hüvitust maksti, kuid vastust ma ei saanud. Samuti oli kohtuistung tunnistatud Tallinna Sadama palvel kinniseks.

Jaanus Karilaid

Kes võisid olla Prevo Holdingu tehingu taga nõukogu liikmetest?

Hillar Teder

Vahet isegi ei ole, kes seal oli, aga süsteem kui selline oli täiesti jabur. Püütakse vastutust lahjendada, jagada.

Artur Talvik

Kuhu Prevo Holding OÜ makse läks?

Hillar Teder

Ma ei tea. Mingi hetk Prevo Holdingu aktsionärid vahetusid ja maksti „tühjale kestale“ raha.
Küsisin, kes on füüsilisest isikust lõppomanik on ja AS Tallinna Sadama jurist vastas, et tema
ka ei tea. Eelmised omanikud läksid sellest ärist pronkssõduri järel toimunud transiidilanguse
ja sellele järgnenud Venemaa kriisi ajal välja.

Artur Talvik

Kas Rail Garant oli ka sinu ajal?

Hillar Teder

Jah.

Artur Talvik

Kas sa käisid Moskvas ka?

Hillar Teder

Ei. Rail Garandi kohta öeldi, et neil kaupa ei ole. Neil olid ainult vagunid ja võlad. Kui 2008-2009 tekkis majanduslangus, siis ta ei suutnud enam elus püsida. Rail Garandi omanikel võis olla tahe hea, kuid see asi läks vett vedama.

Jaanus Karilaid

Sa väitsid, et auditikomitee tegi imelikke lükkeid? Mis see põhjus võis olla? Kas auditikomitee liikmed olid ebapädevad? Oli neil hirm ettevõtte tuleviku pärast?

Hillar Teder

Ei tea.

Jaanus Karilaid

Kes võis nõukogu liikmetest Prevo Holdingu lobi taga olla?

Hillar Teder

Ma ei võtaks seisukohta. Mul oli põhjust arvata, et ei olnud.

Jaanus Karilaid

Osa nõukogu liikmeid väitis, et nõukogu liikmetel olid erisuhted juhatuse liikmetega. Suheldi tihedamini kui nõukogu koosolekutel.

Hillar Teder

Ei olnud midagi sellist. Igaüks võis helistada ja midagi küsida.

Jaanus Karilaid

Aga sellist lobi mõjutust?

Hillar Teder

Ma ei oska selle kohta öelda. Mina seda igal juhul ei täheldanud.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    14. June 2016, 16:37
    Otsi:

    Ava täpsem otsing