Sirje Rank • 22 juuni 2016

Brexit: Rootsi keskpank krooni nõrgestama?

Rootsi keskpanga juht Stefan Ingves  Foto: EPA

Briti referendumi tulemus võib sundida Rootsi keskpanka tegema midagi, mida ta pole teinud viimased viisteist aastat – interventsiooni valuutaturule.

Rootsi majandus kasvab küll Euroopa ühes kiireimas tempos, kuid inflatsioon on kaugel keskpanga seatud sihist. Kui nüüd investorid peaksid Briti referendumi järel tekkida võivas turbulentsis oma rahale turvasadamat otsima, võib see tuua kaasa Rootsi krooni tugevnemise.

„Kui nii peaks minema, siis eeldame Rootsi keskpangalt mingit liiki sekkumist,“ ütles agentuurile Bloomberg Londonis asuva Capital Economicsi Euroopa ökonomist Stephen Brown. „Kui Rootsi kroon peaks tugevnema euro suhtes 3–4%, on reaalne risk, et nad ei suuda oma inflatsioonisihte saavutada.“

Interventsioon võib Rootsi keskpanga tule alla seada nii kodu- kui ka välismaal. Kodus sel põhjusel, et taoline käik ei pruugi kooskõlas olla panga mandaadiga. Välismaal aga võidakse leida, et Rootsi keskpank õhutab valuutasõda.

Nordea panga analüütik Martin Enlund prognoosib, et kui Euroopa Keskpank peaks Brexiti järel rahapoliitikat leevendada, võib kroon tugevneda 9 krooni tasemele eurost.

Rootsi keskpank on juba inflatsiooni elustamiseks käiku lasknud rea erakorralisi meetmeid – kehtestanud negatiivsed baasintressimäärad ning käivitanud võlakirjade tugiostuprogrammi.

Hetkel kuum