Indrek Mäe • 23. juuni 2016 kell 10:46

Uuring: Brexit võib põhjustada väljaastumislaine

Viimastel nädalatel on Suurbritannias käinud usin kampaania nii Euroopa Liidu poolt kui ka vastu.  Foto: epa

Euroopas läbi viidud arvamusküsitlused näitavad, et Suurbritannia lahkumine Euroopa Liidust mõjutaks tulevikus ka mitmeid teisi euroskeptilisemaid liikmeid sama teed minema.

YuGovi poolt seitsmes Euroopa Liidu liikmesriigis läbi viidud küsitlus näitas, et küsitletutest kuues riigis usutakse, et Brexitile järgneks tulevikus ka mõne teise riigi lahkumine. Seda pidas tõenäoliseks näiteks nii 69 protsenti rootslastest kui ka 66 protsenti taanlastest.

„Suurbritannia referendum näitab, et euroskeptilised parteid on Euroopas mõjuvõimu kasvatanud ning edasine integratsioon pole võimalik,“ ütles politoloog Carsten Nickel CNBC-le. „Kui britid peaksid lahkuma, on see sellistele jõududele ainult eeskujuks ning külvab kahtlust ka teistesse riikidesse,“ lisas ta.

Potentsiaalseteks järgmisteks lahkujateks peetakse Taanit ja Rootsit. „Brexiti korral tuleks neid eriti tähelepanelikult jälgida, sest nende positsioon Euroopa Liidus on viimasel ajal nõrgenenud,“ ütles Kenti Ülikooli võrdleva poliitika lektor Paolo Dardanelli.

Nickeli sõnul on lisaks Taanile ja Rootsile põhjust lahkumiseks ka Hollandil. „Tegelikult kõigis kolmes riigis see debatt kaudselt juba käib,“ arvas ta. „Tegemist on nii poliitiliselt ja majanduslikult hästi funktsioneerivate riikidega, kes mõtlevad, et miks nad peavad kinni maksma nõrgemal järjel Lõuna-Euroopa riikide vead, kes isegi ei mõtle oma majanduse reformimisele,“ selgitas Nickel.

Lisaks suurendaks Suurbritannia lahkumine analüütikute hinnangul Saksamaa mõjuvõimu Euroopa Liidus ning paneks ebamugavasse olukorda teised Suurbritanniaga tihedalt seotud riigid nagu Iirimaa. Samuti nõrgeneks euroalast väljaspool olevate riikide positsioon. „Kokkuvõttes saaksime väiksema konkurentsivõimega, kuid protektsionistlikuma Euroopa Liidu,“ lõpetas Dardanelli.

Hetkel kuum