Pille Ivask • 26 juuni 2016

Mida teha, kui sulle aina „ei“ öeldakse?

Rahvusvahelise ühisrahastussaidi Indiegogo meeskond  Foto: Indiegogo Instagram

Rahvusvahelise ühisrahastuse saidi Indiegogo asutaja selgitas väljaandele Entrepreneur, mida peaksid ettevõtjad tegema, kui neile pidevalt „ei“ öeldakse.

Ringelmani sõnul on tänapäeva maailmas „ei“ väga levinud ning ühest eitavast vastusest ei tohiks end lasta ära hirmutada. „Põhiline edu pant sel juhul on pöörata takistused väljakutseteks,“ soovitas ta.

Ringelmani sõnade kohta pole tarvis mõelda, et need on üksnes õhust võetud soovitused. Naine kasvas üles perekonnas, kus ema ja isa pidasid ettevõtet, millel oli raha kaasamisega raskusi. Seega pidid nad 30 aastat hakkama saama vaid oma rahaga ning see takistas paraku ka ettevõtte kasvu. Ringelman meenutab, et juba toona mõtles ta, mida rahandus ja investeerimine endast kujutavad.

Tema uudishimu aitas ta nii kaugele, et ta jõudis välja Wall Streetile, kus kohtus paljude ettevõtetega, kellel oli küll hea idee, ent kes ei saanud rahastust.

Et probleemi lahedada, otsustas Ringelman koos kaaslaste Eric Schelli and Slava Rubiniga rajada ühisrahastusplatvormi Inidiegogo, kus ettevõtted saavad oma idee üles seada ning sellele rahastust leida.

Loo teeb irooniliseks asjaolu, et Indiegogo enda algus polnud teab mis edukas. Kuna ühisrahastusplatvorm tahtis investoritelt raha kaasata, öeldi neil tervelt 90 korda ära. „See aga näitas meile veel eriti, kuivõrd vajalik on selline keskkond ettevõtjatele,“ lausus Ringelman. „Just see äraütlemise mudel ongi midagi, mida me tahame lõhkuda,“ jätkas ta.

Hoolimata konarlikust algusest on Indiegogo suutnud kaasata miljoneid dollareid ning on teiste ettevõtete aitamise tarbeks ise jaganud rohkem kui miljard dollarit.

Kogemus õpetas kolme asja

Nõnda laususki Ringelman, et tema kogemusest peab ettevõtja, kellel on raskusi investorite leidmisega, arvestama kolme aspektiga: tea alati seda, mida ja miks sa teed; tea, et sinu ideed ei lähe kõigile peale ning kõik ei kulge nagu lepase reega; ära oota täiuslikku pakkumist.

Ringelman selgitas, et ettevõtjale on väga tähtis, et ta on endale kirja pannud tegevuskava ning teab väga täpselt, millega tegeleb. Kui sa oled pärast oma plaani läbitöötamist endas jätkuvalt kindel, on just usk oma ideesse see, mis aitab seljatada ees ootavad raskused.

Eelnevat edasi arendades saab öelda, et paljud ettevõtjad ootavad just õiget ajastust või täiusliku toote valmimist. Ringelman lausus, et seesugune lähenemine pole õige, kuna nii mõeldes ei pruugigi toode tarbijani jõuda.

Seega, isegi kui maailm kipub ettevõtjale pidevalt „ei“ ütlema, on ainuõige vastus sellele „jah“ ehk uskuda jätkuvalt oma ideesse. „Ära oota, et keegi sulle kohe alguses seljale patsutab. Patsutatakse siis, kui asi juba töötab,“ pani Ringelman noortele ettevõtjatele südamele.

Hetkel kuum