Alyona Stadnik • 30. juuni 2016 kell 4:45

Silvano juht: ma ei ole avaliku elu tegelane

Silvano Fashion Groupi juhatuse liige Jarek Säragava  Foto: Andres Haabu

Börsifirma Silvano FG värske juht Jarek Särgava ütles oma esimeses Äripäevale antud intervjuus, et ta ei ole avaliku elu tegelane ega kavatse leheveergudel rääkida, kes ta on ja mida teinud. Silvanos on ta seni, kui nõukogu peab vajalikuks.

Silvano Fashion Groupi juhatuse liige Jarek Särgava oli eile toimunud aktsionäride üldkoosolekul volitatud esindama nii Silvano aktsionäri Mari Tooli kui ka Toomas Tooli. Samuti oli ta volitatud esindama SEB panga kliendikontot, millele kuulub 21,05% aktsiatest ja mille taga on ka Mari Tool. Särgava esindas veel ka Citibanki kliendikontot, millele kuulub 1,57% aktsiatest.

Järgneb intervjuu Jarek Särgavaga.

Teine kvartal saab kohe läbi, milliseid tulemusi on oodata?

Ei saa seda kommenteerida. Juhatus püüab anda endast parima, et rõõmustada ka tulevikus aktsionäre.

Olete olnud Silvano juht lühikest aega, tegemist on Euroopa mõistes erandliku ettevõttega. Mis on teie esimesed üllatused ja spetsiifilised väljakutsed?

Valgevene bürokraatia, see on vaieldamatult see, mida ma ei osanud oodata. Teeme iga päev seal tööd ja vaatame, mida tulevik toob.

Olete hoidnud madalat profiili ning aktsionärid ja avalikkus teid ei tunne. Iseloomustage ennast veidi. Milline juht olete?

Ei kommenteeri.

Miks?

Postimees kirjutas ju kõik ära, rohkem pole midagi lisada (Postimees kirjutas, et Särgava on olnud juhatuse liige mitmes ettevõttes ning paljud neist on nüüd kas pankrotis või likvideeritud – toim). Minu kodune kasvatus on selline, et ma ei hakka diskuteerima ajakirjanduses, milline ma olen ja milline ma ei ole, mida ma olen ja mida ma ei ole teinud. Ma ei hakka tõestama läbi ajakirjanduse, et ma ei ole kaamel.

Kui pikaks ajaks on teil Silvanoga leping sõlmitud?

Silvano juhatuse liikme lepingud on konfidentsiaalsed ega kuulu avalikkuses arutamisele. 

Kui kaua plaanite Silvanos olla?

Nii kaua, kui nõukogu peab seda vajalikuks. 

Umbes kuu aega tagasi ütlesite, et te ei osta Silvano aktsiaid, sest need on kallid. Miks peaks investor ostma Silvano aktsiaid?

Kui tootlust vaadata, siis ei ole kallis, see on igaühe isiklik ostus, kas ta ostab või mitte, milline on tema finantsiline võimekus. Ja millised on ettevõtte poliitika dividendi määramisel. Meie juhtkonnana anname endast parima, et rõõmustada aktsionäre ka 2016. aastal.

Silvano põhiturud on kukkunud, aktsionärid on ka mures rubla langemise pärast. Millised on need turud, kuhu Silvano võiks minna ja miks te ei ole juba sinna läinud?

Silvano on oma põhiturgudel, seal, kus on Milavitsa bränd tuntud.

Läti turg kukkus sellepärast, et üks partner lõpetas lepingu. Kas see on seotud sellega, et Silvano muutis kaks aastat tagasi lepingu tingimusi?

Juhtkonna otsus oli kaks aastat tagasi ühtlustada lepingu tingimusi kõikidele. Elu paradoks on selline, et kellelegi need meeldivad ja kellelegi ei meeldi ning otsitakse endale teine partner. Kõikidele ei ole võimalik meeldida.

Kas Läti turul otsitakse uut partnerit?

Tegeleme sellega pidevalt, et laiendada oma jaemüügiketti.     

Üks aktsionär tegi ettepaneku, et Silvano võiks teha uue aktsiaemissiooni, mis tooks juurde uusi investoreid ja ka raha.

Meil ei ole ühtegi laenu ega pangakohustust. Meil on finantsilisi võimalusi. Juhul, kui aktsionärid otsustavad aktsiaemissiooni kasuks, siis tuleb otsustada. Juhtkond lähtub aktsionäride huvist.

Silvano on viimasel aastal olnud Tallina börsil parima tootlusega aktsia. Mis seal taga on? Kas juhivahetus sai seda mõjutada?

Nõukogu hea töö. Märt Meerits oli viis aastat pädev juht ning ei saa anda siin hinnangut, et juhivahetus on seda määranud. Siin on rohkem mitme asja kokkusattumus.

Aktsionäride koosolekul küsiti, kui palju kuulub aktsiaid Silvano juhtkonnale ja nende lähedastele, ning vastuses ei tulnud välja, et suuromanikud on Mari Tool ja Stephan Balkin.

Ma ei tea seda, et nad on.

Miks te varjate seda? 2014. aastal oli kirjas, et SEB kliendikonto taga on Mari Tool ja Clearstream Banking Luxembourgi kliendikonto taga on Stephan Balkin. 2015. aasta aruandes seda kirjas ei ole.

Ma ei sa öelda, et varjame, teie väidate, et seal taga on need isikud. Avalik info on, et Toomas Toolile kuulub 620 000 aktsiat ja Mari Toolile 200 000. Mina seda ei tea. Ma võtan nõukogus päevakorda selle punkti.

Kes jagab teile juhtnööre? Mari või Toomas Tool?

Mis mõttes? Toomas Tool on nõukogu esimees ja juhtkond teeb tihedalt koostööd nõukoguga. Me püüame anda endast parima, et rõõmustada aktsionäre.

Mis on teie kui juhi praegune sõnum?

Ostke Silvano aktsiaid.

Miks?

Silvano on igal aastal heldelt dividende maksnud. Eestis ei ole palju ettevõtteid, kes maksavad suhteliselt heldelt dividende.

On teil midagi lisada või öelda avalikkusele?

Ma ei ole avaliku elu tegelane. Kõik, mis mul oli öelda, ütlesin aktsionäride koosolekul.

Hetkel kuum