Äripäev • 20. juuli 2016 kell 5:15

Tööandjad tahavad murda välistööjõu palkamise bürokaatiat

Toomas Tamsar  Foto: Andras Kralla

Eesti on küll viimase aasta jooksul muutunud välismaalt pärit töötajatele köitvamaks, kuid tööandjad vajuvad liiga tihti bürokraatia rägastikku - seepärast otsustasid tööandjad käivitada välismaalaste nn nullbürokraatia projekti.

Tööandjate keskliidu juhataja Toomas Tamsare sõnul on valitsus välismaalaste seadust leevendades küll lihtsustanud piiritaguste töötajate värbamist, kuid nii tööandjad kui ka töötajad satuvad siiski liiga tihti ootamatute takistuste ja bürokraatlike nõuete rägastikku. "Tahamegi kogu protsessi üle vaadata ja sujuvamaks muuta," ütles Tamsar. "Eestisse tööle tulev inimene peaks tundma end vajaliku ja teretulnuna. Seepärast algatasime ka oma välismaalaste nullbürokraatia projekti."

Eesti Tööandjate Keskliit kutsub välistööjõudu palganud tööandjaid ja Eestis juba töötavaid välismaalasi saatma oma kogemusi, probleeme ja takistusi seoses bürokraatiaga. Samuti on oodatud ideed välismaalaste töötamise ja Eestisse elama asumise lihtsustamiseks nii seaduse kui ka asjaajamise tasemel.

Kogutud info põhjal töötab keskliit välja konkreetsed ettepanekud ja esitab need valitsusele jt asutustele, kelle pädevuses on välistööjõuga seotud bürokraatiat vähendada, teatas liit.

Keskliit on välistööjõu küsimuse võtnud prioriteediks, kuna näeb selles võimalust leevendada aina süvenevat tööjõupuuduse probleemi. Eestis jääb tööjõudu ehk maksumaksjaid vähemaks, töökäte puudus mõjutab aga aina enam ettevõtjaid, kes ei saa tegevust laiendada või lahkuvad seetõttu Eestist. Kahanev maksubaas aga muudab tulevikus keeruliseks avalike teenuste nagu haridus, meditsiin, sotsiaalhoolekanne, infrastruktuur jm, kvaliteedi hoidmise.

Hetkel kuum