Äripäev • 24. august 2016 kell 7:00

"Iga aktsiatehing ei ole manipulatsioon"

Aare Nõges (vasakul) ja Arvo Nõges mullu kohtumajas kohtuotsust ootamas.  Foto: Andres Haabu

Iga aktsiatehing ei ole manipulatsioon, nagu ka iga müük ei ole kelmus, kirjutab finantsinspektsioon vastuseks Aare Nõgese arvamusloole.

"Vastuseks teisipäeval Äripäevas ilmunud tendentslikule artiklile „Aktsiaost on kuritegu?“ turumanipulatsioonis süüdi mõistetud isiku (Aare Nõgese - toim) sulest selgitame, et turumanipulatsioon on defineeritud ja keelatud kogu Euroopa Liidus ühetaoliselt. Arusaadavalt iga aktsiatehing ei ole manipulatsioon, nagu ka iga müük ei ole kelmus," teatas finantsinspektsioon.

Finantsinspektsioon märkis, et riigikohus tegi 21. juunil määruse turumanipulatsiooni kriminaalasjas, milles Arvo Nõges ja Aare Nõges ning OÜ VIP Invest kaebusi ei võetud menetlusse. Sellega jõustus kohtu otsus, millega nimetatud isikud mõisteti süüdi Tallinna Börsil AS Skano Grupp aktsiatega läbiviidud turumanipulatsioonis.

Inspektsiooni selgitusel mõistis kohus isikud süüdi manipulatsioonis, mis seisnes antud juhul tehingute jadas, millega mõjutati aktsia hinna liikumist soovitud suunas, et vältida laenuandja poolt tagatiste realiseerimist ning väärtpaberite positsioonide likvideerimist. Täpsed asjaolud ja kaalutlused on kajastatud jõustunud kohtuotsustes.

"Suhtlesime juba varem 2008. aastal analoogsete tehingute küsimuses süüdimõistetud isikuga ning selgitasime turumanipulatsiooni olemust ja isiku õigusvastast käitumist selle valguses," teatas inspektsioon. "Teatud börsitehingute mustrid, sealhulgas väärtpaberite kogused, osapooled ja ajastatus, annavad järelevalvele signaale manipulatsioonist ja on seaduses ka sellisena kirjeldatud."

Eesti reguleeritud väärtpaberituru korra- ja õiguspärase toimimise huvides turukuritarvituste avastamiseks finantsinspektsioon jätkuvalt seirab börsil toimuvat.

Hetkel kuum