Venemaa otsus lõpetada naftatoodete eksport läbi Balti sadamate muudab Raivo Vare sõnul veelgi pingelisemaks olukorra heledate naftatoodete turul.
- Endine Eesti Raudtee nõukogu juht Raivo Vare. Foto: Raul Mee
Transiidieksperdi ja Eesti Raudtee nõukogu endise juhi Raivo Vare sõnul tähendab
Transnefti otsus Ventspilsis väga suure ja maailma mastaabis arvestatava produktivõimsusega diiselkütuse toru sulgemist. Toru maht oli 5,5 miljonit tonni.
Vare hinnangul tähendab see, et vaba terminalivõimsus, mis oli seotud diisliga, tuleb nüüd heledate toodete turule, kus on olukord niigi pingeline. „Ja kui sinna lisada veel kolm terminali Riia sadamast, kes ka tegelesid kõik heledate naftatoodetega… See tähendab, et tuleb üle poole miljoni kuubiku vaba terminalivõimsust heledate naftatoodete turule, kus nagunii on langus, kus turg on nagunii pingestunud,“ selgitas Vare.
„Eelkõige meie lootus saada Valgevenest heledaid naftatooteid tõenäoliselt kukub nüüd ära, sest tühjad Läti terminalid võtavad Valgevene enda peale igal juhul, neil on geograafiline eelis,“ ütles Vare siinsete mõjude kohta.
Vare ütles, et Eesti Raudtee võib kaotada mõned tonnid heledate naftatoodete veost. „Neid vaguneid võib vähemaks jääda, aga kui palju, seda ma teile ei prognoosi. Ei oska keegi öelda praegu.“
Seotud lood
Kui üks firma on teeninud transiidiga hästi, võib ta jääda turule isegi siis, kui transiit sulab silmanähtavalt, leiab ekspedeerija ESTMA omanik Danil Ignatenko.
Eestis seisavad tuhanded lapsed ja pered silmitsi väljakutsetega, mida on raske ette kujutada. Üks väike heategu võib nende elus palju muuta. Sel aastal astus
Wallester – innovaatiline finantstehnoloogia ettevõtte, mida tunnustati hiljuti Eesti edukaima idufirmana – olulise sammu ja asus partneriks MTÜ-le
Naerata Ometi. Selle organisatsiooni eesmärk on tagada, et keegi ei peaks eluraskustega üksi silmitsi seisma.