Artikkel
 • Jaga lugu:
  Tähelepanu! Artikkel on enam kui 5 aastat vana ning kuulub väljaande digitaalsesse arhiivi. Väljaanne ei uuenda ega kaasajasta arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik kaasaegsete allikatega tutvumine.

  Kord keset Kaost

  Arhitekt Margit Aule ja sisearhitekt Margit Argus on julged naised, kes ei karda peaprojekteerija vastutust ega paluda ehituspoes kirjutada tšekile oma firma nime – KAOS Arhitektid.

  Kaosel on mitu tähendust. See võiks vabalt olla ka psühholoogiatesti küsimus, missugust tähendust esimesena mõeldakse. KAOSe arhitektide jaoks on esimene ja ainuvõimalik tähendus kaose teooriast lähtuv. Keerulised süsteemid on pidevas muutumises, aga tegelikult valitseb nendes kord.
  “Võtame näiteks linnuparve. Ükski parv ei ole kunagi ühesugune, aga ometi liiguvad kõik alati ühes suunas. Või nagu puu – ühtegi samasugust ei ole olemas, aga ometi kasvavad nad sarnase struktuuriga,” räägib Margit Aule. “Ka meie süsteemid on keerukad, alates tellija soovidest, funktsionaalsetest vajadustest, normidest, ootustest kuni EASi meetmete ja nõueteni. Arhitekti töö on panna neist kokku terviknägemus ja lisada sinna midagi ekstra, midagi ägedat.”
  Kõnekeeles tähendab see küll midagi muud, kuid Aule sõnul on ambitsioonika nime valik suunanud suuremalt mõtlema. “Külmaks ei ole meie nimi senimaani kedagi jätnud. On olnud palju reaktsioone – kas hakatakse analüüsima või naerma. Igal juhul paneb see väljakutsuv nimi kaasa mõtlema,” muigab Margit Argus. “Üks klient kunagi ütles, et ah, ma tean küll, mis see kaos on: alguses on kõik sassis ja siis tulete teie ja korrastate selle ära,” lisab Aule lõbusalt.
  Õpipoisist peaprojekteerijaks
  Omavahelise klapi leidsid Margitid koos Kokos töötades. “Olime kunstiakadeemiast tuttavad, samal ajal Kokosse tööle läinud ja nägime, et meie käekirjad, suhtumised ja meeskonnatöö klapivad,” ütleb Aule ja kiidab Koko huvitavat ja loomingulist meeskonda. Sealt edasi liiguti aga kahekesi uut ettevõtet looma. 
  Keskaegse kiriku varemeis asuvas Tartu Ülikooli muuseumi varakambris loovad salapära kuldne ripplagi ja hõljuvad vitriinid.Foto: Reio Avaste

  KAOS Arhitektid- Alustas tegutsemist 2010. aastal- Loojateks Margit Aule ja Margit Argus. Meeskonda kuulub veel kümmekond arhitekti-sisearhitekti-disainerit.- Olulisemad tööd:Eesti saatkond LondonisTartu Ülikooli muuseumi varakamberEesti TervishoiumuuseumEnergia Avastuskeskus Eesti Kaevandusmuuseum jm

  Kooliharidus annab Arguse sõnul taustsüsteemi, kujundab mõtlemist ja arendab analüüsivõimet, kuid päris projekteerimine on hoopis teine maailm. Aule lisab, et päris projekteerimise ja tehniliste oskusteni jõutakse n-ö õpipoisiaastatel, sest arhitekti ja sisearhitekti professioon eeldab niivõrd palju erinevaid oskusi, et koolis seda kõike õppida ei olegi võimalik.
  Oma töös eelistavad KAOSe arhitektid olla peaprojekteerija rollis, sest siis saab panna kokku oma meeskonna, määrata lähenemise, suhtumised ja töömeetodid. 
  Peaprojekteerija positsioon on tugevam ning võimaldab olla eelarve ja oluliste otsuste tegemise juures, põhjendab Aule. “Me saame peaprojekteerijana suunata, milline on lõpptulem. Selle poole võikski arhitektuur liikuda, sest arhitekt sobib sellesse rolli väga hästi. Niikuinii on temal nägemustervik. Miks siis mitte hoida ühe soojaga silma peal ka eelarvepoolel?” selgitab Aule ja lisab, et tänapäeva arhitekt ei ole kunstnik, kes üritatakse kuidagi sobivasse vormi ära mahutada. “See on väga vanamoeline lähenemine. Arhitektuur ei ole laveerimine kunsti ja ruumi vahel. Praegune aeg lihtsalt ei soosi kunstnikutüüpi arhitekte,” sõnab ta.
  “See on väga praktiline eriala. Iga meie otsuse taga on numbrid ja me lähtume sageli eelarvest,” täpsustab Argus. “Peame piirides ja raamistikus tegema kõige parema valiku. Eriti kehtib see ühiskondlike ruumide puhul, kus eelarved on sageli kitsad ning tuleb leida sobivad kompromissid, mis loovad lõpuks õige terviku.”
  Londonis asuvas Eesti saatkonnas jutustavad Eesti lugu heledad toonid, kerge joonega mööbel ja looduspildid toolidel. Foto: Terje Ugandi
  Vastutus on seega selle töö juures suur, kuid Aule sõnul on see üks aspekt, mis just köidab. “Äge on olla osa suurtest asjadest, leida viise, kuidas juhtida meeskonda, saada vajalikku infot kätte nii tellijalt, konsultantidelt, spetsialistidelt ja seejuures ka keeruliste tähtaegadega projektid valmis,” ütleb Aule.
  Iga lind loeb
  Nii nagu kaosena paistev linnuparv, koosneb ka arhitektide KAOS meeskonnast. Õigupoolest ei meeldigi naistele rääkida endast, vaid alati meeskonnast. Praegu töötab KAOSes kümmekond arhitekti-sisearhitekti-disainerit. Isegi päris alguses olid Margitid kahekesi, mitte üksi. 
  “Enamiku objekte teeme nii väljast kui ka seest. Sisearhitektid ja arhitektid peavad tegema algusest peale ninapidi koos neid projekte. Meil on mudel, kus töö käib ühes keskkonnas, kuid lisaks oleme avatud büroos ja ka omavahel käib meil tihe suhtlus ja kiire infovahetus,” räägib Aule, kinnitades, et koostöö ja dialoog teise (sise)arhitektiga on see, mis viib edasi. Argus lisab, et ühte projekti mitmekesi tehes ei teki ka stressi või asjatuid seisakuid, kus mõte jääb kinni. “Tuleb vilumus ja oskad meeskonda ning ideede põrgatamist hinnata,” sõnab Argus.
  Nagu nimi ette määras, on KAOS Arhitektid võtnud ette suuri töid juba algusest peale – Energia Avastuskeskus, Eesti Vabariigi Suursaatkond Londonis, Kohtla Kaevandusmuuseum, hotellid, poed, sekka eramaju. “Lähtume alati kontekstist ja objektist endast,” kirjeldab Argus KAOSe tööstiili. “Oleme palju sattunud töötama vanade hoonetega, kuhu on vaja luua uus sisu. Siis tuleb alati lähtuda originaalist. Mõttemall, kuidas töötame, on meil ühine ja ühtne, iga tööga me jutustame mingit lugu.” 
  KAOSe moto on arvestada konteksti, nagu ümber puu ehitatud Viirelaiu majakavahi kompleksis.Foto: Martin Siplane

  Arhitektuur on kohalik kunst 

  Eesti Vabariigi Suursaatkonda Londonis võeti ehitama kohalik ehitusfirma. KAOSe arhitektide sõnul tehti projektid Eesti ehitusstandardite järgi, kuid kohapeal ehitades tuli kohandada pea kõike – alates krohvidest ja värvidest kuni paberimajanduseni välja. “Mina valisin välja need tooted, mida Eesti turul oli saada, kuid Londonis neid paraku ei olnud,” räägib sisearhitekt Margit Argus. “Õnneks oli ehitajaga koostöö väga sujuv ja kõik asendused, mis ehitajal oli vaja teha, olid väga mõistlikud.”

  “Maailm globaliseerub ja integreerub, kuid isegi teises Euroopa riigis töötamiseks peab olema keegi kohalik arhitekt-konsultant, kes nõustab kasvõi projekti vormistamisnõuete asjus,” nendib arhitekt Margit Aule. “Arhitektuur on ikka veel kohalik kunst.”

  Näiteks toob Argus Eesti saatkonna Londonis: “Kes on seal käinud, on öelnud, et see on justkui rännak kodumaale. Aga see ju ongi Eesti territoorium Inglismaal!” Eesti lugu väljendub selles viktoriaanlikus hoones ühest küljest ootamatu heleduse ja kergusega. Mööbel on saledama joonega, mitte maskuliinne nahkmööbel, mida tavaliselt võib saatkondades kui üldiselt konservatiivsetes ning reeglite ja standarditega reguleeritud ruumides kohata. Argusel on hea meel, et välisministeerium ka ise julges võtta vastu teise tee. Teisest küljest eristub vanasse ruumi sobitatud uus sekkumine, kus alles on ka olemas olnud ajalooline interjöör.
  Ehkki oma eelistused on nii Aulel kui ka Argusel olemas, ei püüa nad uut objekti looma hakates neid alati kasutada. “Kui teeme vana tööstusruumi, siis sinna sobib teistsugune mööbel ja valgustus kui saatkonnahoonesse või moodsasse ehitisse,” mõtiskleb Argus ning jõuab taas konteksti olulisuseni. 
  Aule ja Argus vaatavad üksteisele otsa ning Argus lisab muiates: “Üks asi on küll – musta metallipinda oleme palju kasutanud. Võib-olla ongi aeg edasi liikuda ja järgmisi katsetusi proovida.”
  Kelle maitse jääb peale
  Materjalikasutusele, vormidele, joontele seab oma piirid ka koostöö tellijaga, sest tellijal on protsessile väga tugev mõju. “Kergesti on tunda, et nii kui teeme individuaalmaju, on tellija sekkumine palju suurem. Ühiskondlikus hoones seevastu on praktilisemad valikud – et peaks kaua vastu, et oleks kerge hooldada,” nendib Argus ja lisab muigega, et vahel on tulnud ette, kus ruumi hakkab disainima koristaja.
  Energia Avastuskeskuse uue arhitektuuri, sisearhitektuuri ja ekspositsiooni loomine oli KAOSe üks esimesi töid.Foto: Martin Siplane
  Aule sõnul on laiemalt vaadates hea vorm ideekonkurss, kus tellija on juba alguses otsustamisel osaline. “Kõigil on nii lihtsam edasi minema hakata. Tellija juba teab, mida me pakume ning meie teame, mida tellija ootab,” ütleb ta. 
  “Tahaks ikka nii tööd teha, et ka endal on sära silmis. Eskiis ja loominguline osa moodustab maja mahust umbes 5%, edasi on tuim tehniline töö. See peab endale ka meeldima.”
  Jaga lugu:
 • Hetkel kuum

Olulisemad lood

Keskpank võib tõsta intressi, aga enne paneb inflatsioonile käe ette jahtuv majandus
Sisetarbimise lõpp, uksed sulgevad tööstused ja investeeringute lakkamine võivad panna inflatsioonile käe ette enne, kui keskpanga intressitõusud jõuavad seda mõjutamagi.
Sisetarbimise lõpp, uksed sulgevad tööstused ja investeeringute lakkamine võivad panna inflatsioonile käe ette enne, kui keskpanga intressitõusud jõuavad seda mõjutamagi.
Jalgpalliajakirjanik: FIFA ja Aivar Pohlaku võim põhineb hirmul
Poliitik vastutab valija ees, eraettevõtte omanik ja juhid vastutavad kliendi ees, jalgpalli juhtimises selline süsteem puudub, nii üleilmselt kui Eestis, kirjutab jalgpalliajakirjanik Andres Must.
Poliitik vastutab valija ees, eraettevõtte omanik ja juhid vastutavad kliendi ees, jalgpalli juhtimises selline süsteem puudub, nii üleilmselt kui Eestis, kirjutab jalgpalliajakirjanik Andres Must.
Kanada esimese kuue kuu ülejäägiks kujunes 1,72 miljardit
Rahandusministeerium teatas reedel, et Kanadas oli 2022/23. eelarveaasta esimese kuue kuu eelarve ülejääk 1,72 miljardit Kanada dollarit ehk 1,29 miljardit USA dollarit.
Rahandusministeerium teatas reedel, et Kanadas oli 2022/23. eelarveaasta esimese kuue kuu eelarve ülejääk 1,72 miljardit Kanada dollarit ehk 1,29 miljardit USA dollarit.
Reaalajas börsiinfo
Suures kahjumis Operaili kaubaveod on tänavu vähenenud poole võrra
Riigile kuuluva raudteevedude ettevõtte Operail kaubamahud on Vene sõja tõttu kokku kuivanud ning kasumi asemel vaatab esimese 9 kuu tulemustest vastu 3,5 miljoni euro suurune kahjum.
Riigile kuuluva raudteevedude ettevõtte Operail kaubamahud on Vene sõja tõttu kokku kuivanud ning kasumi asemel vaatab esimese 9 kuu tulemustest vastu 3,5 miljoni euro suurune kahjum.
Äripäeva kirjastus jagab kiirematele juhtimis- ja elutarkust poolmuidu
Ega tühi kott püsti seisa. Kui tunned, et sul on toss väljas või ulub kingikotis tuul, lase Äripäeva kirjastusel end aidata. Kui sind järgnevad raamatud ei kõneta, võta lahti kirjastuse e-pood, et sealt lihtsa vaevaga oma lemmikud ostukorvi laduda.
Ega tühi kott püsti seisa. Kui tunned, et sul on toss väljas või ulub kingikotis tuul, lase Äripäeva kirjastusel end aidata. Kui sind järgnevad raamatud ei kõneta, võta lahti kirjastuse e-pood, et sealt lihtsa vaevaga oma lemmikud ostukorvi laduda.
No pressure, Harmet! Ukraina lasteaia ehitamise aeg hakkas jooksma
Tänasest hakkab jooksma 170 päeva, mille jooksul peab Harmet ehitama moodullasteaia Ukrainasse Ovrutši linna.
Tänasest hakkab jooksma 170 päeva, mille jooksul peab Harmet ehitama moodullasteaia Ukrainasse Ovrutši linna.
Haljala vald pani vallamaja oksjonile
Haljala vallavolikogu otsustas juba septembris, et majandusolude parandamise eesmärgil tuleb maha müüa kuus kinnisvaraobjekti. Nüüd on pakkumised avalikuks tehtud,
Haljala vallavolikogu otsustas juba septembris, et majandusolude parandamise eesmärgil tuleb maha müüa kuus kinnisvaraobjekti. Nüüd on pakkumised avalikuks tehtud,

Olulisemad lood

Hoonete ehitusmaht vähenes suurelt
Eesti ehitusettevõtted ehitasid kolmandas kvartalis siin ja välisriikides kokku püsivhindades 3 protsenti vähem kui aasta varem samal ajal, sellest hoonete ehitusmaht kahanes lausa 9 protsenti, teatas statistikaamet.
Eesti ehitusettevõtted ehitasid kolmandas kvartalis siin ja välisriikides kokku püsivhindades 3 protsenti vähem kui aasta varem samal ajal, sellest hoonete ehitusmaht kahanes lausa 9 protsenti, teatas statistikaamet.

Küpsised

Äripäev kasutab küpsiseid parima ajakirjandusliku teenuse, huvipakkuvama sisu ja hea kasutajakogemuse võimaldamiseks. Meie veebilehel on järgmist liiki küpsised: vajalikud-, statistika-, eelistuste- ja turunduse küpsiseid. Küpsiste kasutamise eesmärkide ja töötlemise aluse osas saad rohkem infot Meie Küpsiste Poliitikast. Vajutades „Luban kõik“ nõustud Küpsiste kasutamisega meie ja kolmandate osapoolte poolt Meie Küpsiste poliitikas ja käesolevas Küpsiste lahenduses toodud tingimustel. Vajutades „Muudan eelistusi“ saad oma eelistusi alati muuta ja täiendavalt infot erinevate Küpsiste kohta.

Loe lähemalt meie Privaatsus - ja Küpsisepoliitikast.