Sirje Rank • 19. detsember 2016 kell 8:30

Apple – Iirimaa süüdistab Brüsselit võimupiiri ületamises

Foto: Scanpix/Reuters

Iiri valitsus väidab, et Euroopa Komisjoni konkurentsiametnikud on oma pädevuse piiridest üle astunud uurimisega, mille tulemusel esitati USA tehnoloogiahiiule Apple tänavu augustis tagantjärele maksunõue rekordilises summas 13 miljardit eurot.

Iiri valitsus ei taha seda raha, mis komisjon Apple’ilt nõuab, ja pani täna lauale oma vastuargumendid, millega otsus kohtusse edasi kaevatakse, vahendab agentuur Bloomberg.

Iirimaa pole nõus Brüsseli väitega, et Apple’ile on antud maksustamisel eeliseid, mis teistele firmadele ei olnud kättesaadavad, ning mida võib seega käsitleda lubamatu riigiabi võtmes. Iiri valitsus väidab, et Euroopa Komisjon pole Iiri maksuseadustest õigesti aru saanud.

„Komisjonil pole mingit kompetentsi asendada liikmesriigi nägemus ühepoolselt oma nägemusega selle liikmesriigi maksujurisdiktsiooni geograafilisest ulatusest ja mahust,“ teatas Iiri rahandusministeerium tänases avalduses.

Vaidluse keskmes on Apple’i maksupraktika, kus suur osa väljaspool USAd toimunud käibest ja teenitud kasumist suunati läbi üksuste, mis ei pidanud õieti kuskil makse maksma. Euroopa Komisjoni konkurentsivolinik Margrethe Vestager ütles augustis komisjoni otsusest kommenteerides, et kui ettevõtte maksumäär on 0,05%, mis alaneb veel edasi 0,005%-le, siis peaks see siiski ka ettevõttes eneses küsimusi tekitama.

Iiri valitsus väidab, et Euroopa Komisjon pole oma otsuse tagamaid piisavalt selgitanud ning et otsuse aluseks on hulk fakte, mida Iiri pool pole saanud kommenteerida, teatas ministeerium.

Lähipäevil kavatseb Euroopa Komisjon avaldada lisaandmeid Apple’i uurimise kohta. Samal ajal plaanib ka Apple Euroopa Komisjoni otsuse kohtus vaidlustada. Tagantjärele välja nõutud maks tuleb aga lähinädalatel ära maksta – see talletatakse tingimuslikul hoiusekontol. Kohtu otsuse selgumine võib võtta aastaid.

Euroopa Komisjoni Apple’ilt välja nõutud trahvi suurus tuli üllatusena ja põhjustas terava vastureaktsiooni ka USAs ja Silicon Vallleys. Washington süüdistas Brüsselit rahvusvaheliste maksunormide eiramises ja nõiajahis USA tehnoloogiafirmadele.

Hetkel kuum