Sirje Rank • 12. jaanuar 2017 kell 11:00

Rootsi keskpangal läheb kergemaks, kroon tugevneb

Rootsi keskpanga juht Stefan Ingves  Foto: Bloomberg

Rootsi inflatsioon kiirenes läinud aasta viimasel kuul viie aasta kiireimale tempole, tõotades hõlpu Rootsi keskpangale, mis on pidanud deflatsiooniohtu tõrjumiseks baasintressimäärad miinusesse laskma ja võlakirjaturul tugioste tegema.

Sellist stiimulit on keskpank jõudsas kasvus majandusele lisanud ajal, mil ohusignaalid kinnisvara- ja laenuturu kuumenemisest on Rootsis juba pikalt plinkinud.

Inflatsioon kiirenes novembri 1,4 protsendilt detsembris 1,7%-le, mis on kõrgeim näit 2012. aasta veebruarist, teatas täna Rootsi statistikaamet. Eelnenud kuuga võrreldes kerkisid hinnad 0,5%.

Statistikaameti andmeil kannustasid inflatsiooni kiirenemist tarnspordihindade tõus, kulutused elektrile ning rõivaste, restoranikülastuste ja toidukaupade hinnatõus.

Läinud kuul rahapoliitikat arutades jättis Rootsi keskpank baasintressimäära -0.5% tasemel muutmata, küll aga vähendas igakuiseid tugioste. Rootsi kroon on sellest ajast tugevnenud, kuna eeldatakse, et keskpank hakkab erakorralisi meetmeid koomale tõmbama. Inflatsiooni 2% tasemele, mida keskpank tahab saavutada, pole Rootsis nähtud pool aastakümmet.

Rootsi kroon tugevnes agentuuri Bloomberg andmeil 0,4% 9,51 kroonile eurost.

Hetkel kuum