Äripäev • 1. märts 2017 kell 13:20

Financial Times külastas Valgevene IT-imede inkubaatorit

Valgevene lipp ja tantsijad vabariigi aastapäeva üritusel 3. juulil.  Foto: Reuters/Scanpix

Tänane Financial Times pühendas loo Valgevene kõrgtehnoloogiapargile, mis asub Minski äärelinnas nõukaaegses suurehitises.

Vaatamata sellele, et kohalik meedia kutsub seda „Valgevene oma Ränioruks“, ei meenuta park Gooogle’i kampust isegi parima soovi korral, kirjutab FT.

Kuid järeldustega ei maksa kiirustada, lisab FT: endine nõukaaegne unine ala üritab taasärkamist uue innovatsioonikeskusena. Paljudele võib tulla uudisena, et Valgevenest on pärit sellised maailma tuntud arendused nagu online-mäng World of Tanks, mille looja on firma Wargaming; Viberi sõnumiprogramm, mille 2014. aastal ostsid 900 miljoni dollariga ära jaapanlased, ning Facebooki lisa Masquerade, mis kleebib videovestluse ajal portreele animeeritud maski.

Financial Times kirjutab, et täna on Valgevene kõrgtehnoloogiapargis – mis on maksuvaba tsoon – registreeritud 164 firmat, milles töötab kokku 27 000 arvutiinseneri. Eelmisel aastal tõi tehnopark Valgevene riigikassasse 950 miljonit dollarit.

Programmeerija palk on Minskis umbes 1600 dollarit, mis on Valgevene elustandardi juures suur raha. Paljud kohalikud spetsialistid on hea erialase ettevalmistuse ja valdkonna kõrgharidusega, mis muudab Valgevene atraktiivseks ka välismaiste IT-firmade silmis, kirjutab FT.

Kuigi maksuvaba režiim lõpeb kõrgtehnoloogiapargis 2020. aastal, loodavad kõik, et valitsus seda soodustust pikendab, märgib FT.

Hetkel kuum