„Olen üllatunud, et see tehing lõpuks toimus“

Eesti Meedia juhatuse esimees Sven Nuutmann.  Foto: Postimees/Scanpix
Kristel Härma • 16 märts 2017

Eesti Meedia juht Sven Nuutmann peab eile müüdud portaalide auto24 ja Kuldne Börs vedaja hinda ebareaalselt madalaks ja oli üllatunud, kuna müüja soovis algul hoopis teistsugust hinda.

Era- ja riskikapitaliettevõte BaltCap endis eile teada, et ostab Sanoma Media Finlandi tütarfirma Balti riikides. Osa raha selleks tuleb LHV pensionifondidest.

Eesti Meedia juht Sven Nuutmann ütles, et nemadki tundsid kuulutuseportaale vedava Sanoma Balticsi ostu vastu huvi ja suhtlesid ettevõttega sel teemal. Ta oli üllatunud, et see tehing lõpuks toimus. Tema sõnul soovis Sanoma Balticsi emafirma Eesti turu kohta liiga kõrget hinda.

Kuuldes, et Sanoma Media Finland teatas börsifirmana ka müügi summa – tütarettevõtte müügist saadud tulu oli ligikaudu 10 miljonit eurot –, oli Nuutmann jällegi üllatunud. „No kui nad 10 miljoni euroga maha müüsid, siis nende ootuste ja lõpptulemuse vahe jäi ikka väga suureks,“ ütles ta ning lisas, et algselt räägitud EBITDA kordaja (näitab sisuliselt ettevõtte tasuvusaega – toim.) oli väga kõrge.

„Sellisel juhul on teinud ostjad väga suurepärase tehingu,“ kiitis ta ja lisas, et võib-olla on sellest hinnast maha arvatud näiteks pangalaenud. „10 miljonit tundub mulle lõpphinnana ebareaalselt madal.“

Nuutmanni sõnul nemad lõpuks siiski pakkumist ei teinud ja ta nägi ette, et ostjaks saab mõni fond. „Suurtest meediakontsernidest oli kaks võimalikku ostjat ja kuna hinnaootused olid täiesti teisest kategooriast, mis te mulle praegu mainisite, siis ükski suur meediakontsern sinna taha ei tulnud.“

Andres Viisemann,, LHV pensionifondide juht

Hea investeering pensionifondide klientidele

Rõõm näha, et veel üks kohalik ettevõte jääb Eesti kapitali kätte, seda enam, et tegu on eestimaalaste jaoks oluliste brändidega. LHV pensionifondid aitavad ostutehingut finantseerida võlakirjade abil.

Oleme alati nõus kaaluma osalust neis kohalikes investeerimisprojektides, mis nõuavad tavapärastest keerukamaid, ekspertteadmisi eeldavaid finantslahendusi. Hiljuti jõustunud seadusemuudatused annavad pensionifondidele vabamad käed kohalikku majandusse investeerimiseks ning loodame, et sõnum LHV pensionifondide osalusest taolises projektis mõjub ärgitavalt. Meie soov on, et pensionifonde hakataks nägema kapitali pakkujana ja konkurentidena pankadele.

Ka pensionifondide klientidele on tegu hea investeeringuga. Intresside keskkond on väga madal, paljud võlakirjad pakuvad garanteeritult negatiivset tootlust. Hea tulemuse saavutamiseks tuleb fondivalitsejal ise investeerimisvõimaluste loomise juures osaleda. Kohalikul turul investeerides saavad fondivalitsejad sedasi oma klientidele lisaväärtust luua.

Investeeringu tasuvusaeg viis aastat

Nuutmanni hinnangul on auto24-l kindel kasvupotentsiaal, mis on aga siinse turu suurust arvestades siiski piiratud. „Samas on suhteliselt kindel ost, kuna nad on siiamaani väga hästi suutnud oma turupositsiooni hoida ja kindlasti suudavad nad seda ka edaspidi,“ arvas ta.

Ta sõnas, et kui 10 miljonit vastaks tehinguhinnana tõele, oleks investeeringu tasuvusaeg vaid viis aastat. Kui aga vaadata kuulutusteäris lähiriikides toimunud tehinguid, siis tema sõnul alla kümnekordse EBITDA kordajaga müüke ei toimu. Seetõttu pidaski ta viiekordset kordajat selle tehingu puhul ebarealistlikuks.

BaltCapi partner Oliver Kullman tehingu hinda ei kommenteerinud, ütles vaid, et erakapitalil põhinevad investeeringud on ligikaudu viieaastase horisondiga. Kullmani sõnul tähendab see seda, et nad teevad ettevõttega kaasa järgmise arengutsükli ja enne ettevõtte edasi müümist on piisavalt aega nende ideid ellu viia.

Uue omanikuga areng kiirem

Kullman pakkus, et ideede elluviimine võiks Sanoma Balticsil käia nende omanduses lihtsamini ja kiiremini kui Soome suure grupi väikese tütarfirmana. „Võib-olla ei ole olnud neil võimalik kõiki asju alati teha, mida oleks tahtnud, või vähemalt teha sellise kiirusega, nagu oleks tahtnud. Meiesugune omanik on kindlasti aktiivsem ja ka paindlikum mingis mõttes.“

Ka Sanoma Balticsi tegevjuht Margus Tomberg loodab, et BaltCapi omanduses saavad nad uue hingamise ja täiendavate investeeringute saamine on nendega kergem.

„Praegu me olime ikkagi kuulutusteärile keskendunud, nüüd on meil võib-olla võimalik tegevusvaldkonda natuke laiendada, on need siis näiteks finantseerimiskindlustus, garantiiteenused või makseteenused,“ loetles Tomberg auto24 portaali võimalusi. „Kui meil seni oli tegevus suhteliselt piiritletud, siis ma usun, et nüüd on võimalused oluliselt laiemad.“

Tomberg ütles, et nende senine emafirma tahab keskenduda Soome turule ja selle tehinguga on neil Balti riikides tegevus lõppenud. "Omal ajal oli Sanomal siin palju ettevõtmisi, alates R-Kioskist kuni Forumi kinodeni," tõi ta näiteks.

Sanoma Balticsi tegevjuht Margus Tomberg loodab, et BaltCapi omanduses saavad nad uue hingamise.  Foto: Raul Mee

Hästi juhitud ettevõte

Nuutmanni hinnangul on tehingu juures oluline see, et ettevõttesse jääb senine juhtkond. „Muidu poleks BaltCap seda kindlasti ostnud,“ arvas ta. Nuutmanni sõnul on Margus Tomberg koos kaaslastega väga head tööd teinud ja ka väga hästi turgu kaitsnud. „See on üsna ebatavaline, et turul on ainult üks autoportaal.“

Ka Kullmani sõnul on Sanoma Baltics hästi juhitud ettevõte, mis on olnud kohalikul turul pikka aega edukas ja ka juhtkond on ettevõttega kaua seotud olnud. Koos firma tulevikuplaanidega moodustas see kõik tema hinnangul hea terviku.

Hetkel kuum