Pille Ivask • 19. november 2017 • 2 min
Jaga lugu:

Goldman: uus aasta tuleb suurepärane

Goldman Sachs
Goldman Sachs  Foto: Bloomberg

Investeerimispanga Goldman Sachsi analüütikute sõnul on käesolev aasta olnud börse silmas pidades väga hea ning uus aasta tuleb enam-vähem samasugune, vahest ehk paremgi.

Riikide majanduskasv on kõikjal üle maailma olnud oodatust parem. Näiteks kasvas Saksamaa majandus kolmandas kvartalis tugevad 0,8%. Jaapani majandus on tõusnud viimased seitse järjestikust kvartalit. USA majandus kasvas kolmandas kvartalis samuti oodatust enam, 3% võrra.

“Aasta 2017 näib olevat esimene aasta pärast majanduskriisi lõppu, kus tulemused on positiivselt üllatanud,” kirjutas Goldmani analüütik Charles Himmelberg sel nädalal.

Goldman ennustab, et maailmamajandus kasvab uuel aastal 4% võrra. Aktsiaturud on pea kõikjal üle maailma tõusutrendil. USA suurimaid börse silmas pidades saab välja tuua, et S&P 500 indeks on tõusnud tänavu enam kui 14% jagu. Saksamaa börsiindeks DAX on kerinud enam kui 13%, Jaapani Nikkei 225 aga 17,2% võrra.

USA küsimus

Himmelberg märgib siiski, et on ka mitmeid riske, mis siiski uue aasta tugevaid majandustulemusi kahjustada võivad. USA börse silmas pidades toob ta välja USA muutuva maksupoliitika kui ka selle, missuguseks kujuneb USA kaubanduspoliitika.

Himmelbergi sõnul võib umbes 80% ulatuses kindel olla, et Trumpi maksupoliitika siiski kiidetakse uue aasta alguses heaks. Kui see nii ei peaks minema, võib see tekitada investorites märkimisväärset ebakindlust ning see hakkab kajastuma ka aktsiate hinnas. Samuti mõjuks maksureformi läbikukkumine halvasti Trumpi administratsiooni populaarsusele ning see survestab Trumpi veelgi enam muude poliitikatega edu saavutama. “See tähendaks suuremat survet Trumpile nii kaubandus- kui ka välispoliitikas,” lisas ta.

Trumpi majandus- ja kaubanduspoliitika on olnud juba tema presidendiks kandideerimise ajast saadik konservatiivne ning Ameerika-keskne. Hiljuti käis Trump visiidil Aasias ning tõdes seal, et tahab üle vaadata Aasia riikide ning USA vahelise kaubanduspoliitika.

Lisaks on Trump teadupärast hukka mõistnud Põhja-Ameerika Vabakaubanduslepingu ehk NAFTA, mida ta on nimetanud läbi aegade halvimaks kaubandusleppeks.

Himmelberg tõdes samas, et kui Trumpi maksureform läheb läbi, võib see anda talle parema positsiooni ka kaubanduslepete läbirääkimisteks.

Jaga lugu:
Hetkel kuum Äripäevas

Sellel veebilehel kasutatakse küpsiseid. Veebilehe kasutamist jätkates nõustute küpsiste kasutamisega. Loe lähemalt