Äripäev • 20. november 2017 kell 9:24

Väikefirmad üha enesekindlamad

Uut aastat prognoosides on väikeettevõtted palju enesekindlamad.  Foto: PantherMedia/Scanpix

Väike- ja keskmiste ettevõtete toetamiseks loodud ülemaailmse võrgustiku Enterprise Europe Networki küsitluse tulemuste järgi on Euroopa ettevõtjad uut aastat prognoosides enesekindlamad, vahendas Eesti Kaubandus-Tööstuskoda. Ettevõtted on hakanud peale majanduskriisi taas pead tõstma.

Kindlustunne on nii käibekasvatamise, turuosa laiendamise kui töökohtade loomise puhul. Eesti ettevõtjad on liikmesriikide võrdluses kõige optimistlikumad uute töökohtade loomisel, lisab koda.Küsitluse tulemused näitavad, et Euroopa ettevõtjad püüavad üha rohkem panustada innovatsioonile ja näevad ettevõtete kasvu ja töökohtade loomist. Eesti väljavaade on teiste riikidega võrreldes üle keskmise tulemusega: 53% vastanutest uskus, et järgmisel aastal loovad nad uusi töökohti.

"Eesti väike- ja keskmise suurusega ettevõtted otsivad üha rohkem võimalusi laieneda uutele turgudele," kinnitas kaubandus-tööstuskoja peadirektor Mait Palts. "Tööjõupuudus on üha vähenemas ning Euroopa Liidu tugi pakub täiendavat julgust oma äri kasvatamiseks ja seejuures uute töökohtade loomiseks."

Enterprise Europe Networki eesmärk on aidata ettevõtjatel leida välismaalt uusi koostööpartnereid, siseneda uutele turgudele ja saada rahastust ettevõtte edendamiseks.

Eestis on mitu ettevõtet just tänu võrgustikule suutnud oluliselt kasvatada, näiteks Timbeco Woodhouse OÜ, kes peale mitmeid ebaõnnestunud püüdlusi sisenda Rootsi turule saavutas selle just võrgustiku abiga. "Osalesime ühel kaubanduskoja ja Europe Networki kontaktreisil Rootsi, kus kohtusime Faluni omavalitsuse esindajatega," rääkis Timbeco müügijuht Oliver Immato. "Tänu kohtumisele õnnestus meil nende riigihankel osaleda ja ka võita. Nüüd oleme sinna ehitanud nii vandekodu kui ka lasteaia," lisas ta.

Euroopa Komisjoni ellukutsutud Enterprise Europe Network tegutseb üle 60 riigis. Eestis kuuluvad võrgustikku Eesti Kaubandus-Tööstuskoda, Tallinna Teaduspark Tehnopol, Invent Baltics OÜ, Tartu Teaduspark ja Baltic Innovation Agency OÜ.

Täna algas Tallinnas Enterprise Europe Networki aastakonverents, kus astuvad üles president Kersti Kaljulaid ja Euroopa Komisjoni asepresident Andrus Ansip. Konverents toob Eestisse ligi 800 ettevõtluse ja innovatsiooni valdkonna eksperti.

Hetkel kuum