Äripäev • 22. jaanuar 2018 kell 11:38

Ford kuulutas Teslale sõja

Deutsche Post DHLi värvides Fordi elektriline kaubik StreetScooter Work XL Kölni autonäitusel augustis.  Foto: Reuters/Scanpix

Ford tahab põrmustada Tesla ja muud margid, tuues turule 40 elektriauto mudelit aastaks 2022.

Ford on kokku pannud tohutu sõjakassa – 9 miljardit eurot –, mida tahab viimse sendini kasutada elektriautode arendamiseks, vahendab Kauppalehti Daily Maili.

Kavandatud mudelitest 16 oleks täiselektrilised ja ülejäänud hübriidid. Nende seas on juba müügil olevaid mudeleid, millest on kavas välja töötada elektrivariant, näiteks linnamaasturid.

Viimati rääkis plaanist Fordi juht Bill Ford Detroti autonäitusel. Varem on Ford rääkinud elektriautode arendamisest palju väiksemas mastaabis, 3,7 miljardi ulatuses. Kogu Fordi arenduskulud jäid 2016. aastal 6 miljardi euro suurusjärku, 2017. aasta numbrid pole veel teada.

Fordi tegevjuht Jim Hackett rääkis oktoobris investoritele, et ettevõtte kulusid tahetakse viie aastaga 11 miljardi euro võrra väiksemaks lõigata ja suunata tähelepanu sedaanide ja sisepõlemismootoriga autode tootmiselt veoautodele ning elektri- ja hübriidautodele.

Ford pööras näo elektriautode poole pool aastat tagasi, kui ettevõtte tegevjuhiks sai Mark Fieldsi asemel Hackett. Oktoobris teatas ta, et pani kokku meeskonna elektriautode ülemaailmse arendamise kiirendamiseks.

Ka General Motors, Toyota ja Volkswagen on tegevust juba massiivselt elektriautode tootmisele suunanud. Survet avaldab ka Hiina.

Rääkimata siis juba Teslast, kelle tellimusraamatud on täis ja kes on suurtes raskustes nõudlusele vastamisel.

Hetkel kuum