Kristjan Pruul • 19. veebruar 2018 kell 10:21

Eurogrupp valis keskpanga tulevaseks asepealikuks hispaanlase

De Guindos kuulutas 7. veebruaril, et kandideerib keskpanga asepresidendi kohale.  Foto: EPA

Euroopa Keskpanga asepresidendi kohale kerkib Hispaania majandusminister Luis de Guindos, mis annab suurema võimaluse Saksamaale saada oma kandidaat keskpanga juhi Mario Draghi järeltulijaks, kirjutab Reuters.

Keskpanga asejuhi Vitor Constacio lahkub ametist maikuus ning täna otsustasid eurorühma rahandusministrid, toetada Hispaania majandusministrit pärast seda, kui Iirimaa keskpanga juhi Philip Lane’i kandidatuur tagasi võeti."Euroopa Keskpanga asepresidendi koht tuleks täita konsensuslikul alusel ja sellest ei tohiks tõusta mingeid erimeelsusi," ütles Iiri rahandusminister Paschal Donohoe, kes kinnitas, et de Guindosel on suurepärased oskused selle koha täitmiseks.

Hispaanial ei ole Euroopa Keskpanga juhatuses olnud oma inimest 2012. aastast saadik, kui sealt lahkus Jose Manuel Gonzalez-Paramo. Iirlasi ei ole keskpanga juhatusse kuulunud kunagi, kuid Lane'il on head võimalused saada keskpanga peaanalüütikuks, ütlesid kõrged euroametnikud.

Kuna asepresidendiks saab de Guindos, siis annab see 2019. aastal ka suurema võimaluse Saksamaa keskpanga presidendile Jens Weidmannile tõusta praeguse Euroopa Keskpanga juhi Mario Draghi järeltulijaks, märgib Reuters.

Selline asjade käik on võimalik, ütles üks euroala ametnik, kuid sõltub ka teiste suurte ametikohtade täitmisest 2019. aastal. Nimelt pannakse järgmisel aastal paika uus Euroopa Komisjoni juht, Euroopa Liidu Ülemkogu president ning Euroopa Parlamendi president.

Ametnike hinnangul peaks Weidmannile keskpanga presidendikoha andmiseks Komisjoni etteotsa tõusma keegi Prantsusmaalt, näiteks Euroopa Liidu Brexiti-läbirääkimiste juht Michel Barnier või IMFi juht Christine Lagarde.

Weidmann on kogunud endale ka vastaseid, sest on olnud kriitiline keskpanga lõdva rahapoliitika suhtes, mida mõned teised euroala keskpankade juhid on pidanud ebalojaalsuse märgiks raskel ajal. Samuti on Weidmann jäänud silma Itaalia peaministri Matteo Renzi noomimisega võlakoormuse vähendamise pärast.

Samuti võib Euroopa Keskpanga nõukogus rahapoliitikas kaotajate poolele jäänud sakslasel tulla probleeme nõukogu ühtsuse tagamisega, viimases tehakse aga hääletusi harva ning rohkem rõhutakse konsensuslikele otsustele.

Hetkel kuum