Suhtekorraldaja: populaarsuse trühvlisead andsid ettevõtjatele ninanipsu

Peaminister Jüri Ratas  Foto: Andras Kralla

„Ettevõtjal on tänases ühiskonnas võimatu viia ellu suure keskkonnamõjuga projekti kui populaarsust haistvad poliitikud raisakullina kallal nokivad,“ ütles suhtekorraldaja Indrek Raudjalg. Tema sõnul jäi puidurafineerimistehase tulises tülis vajaka just sellest, et ministrid kuidagigi ettevõtjaid toetaks.

Valitsuse eilne otsus puidurafineerimistehase eriplaneering lõpetada on põhjustanud investorites nördimuse ja tekitanud paljudes küsimuse, mis läks valesti ja kes on süüdi, et riigi, investorite ja kohalike vahel ei tekkinud korralikku debatti, vaid võitu said emotsioonid. Näiteks ütles IRLi liikmest keskkonnaminister Siim Kiisler, et toimunud on jõuline meedialahing, kus tehase vastased valasid teadlikult bensiini tulle. 

Suhtekorraldusfirma OÜ Agenda PR partner Indrek Raudjalg rääkis täna Äripäeva hommikuprogrammis, et eile kõlas valitsuse pressikonverentsil ministrite suust läbivalt etteheiteid, milles kõiges projekti vedajad ebaõnnestusid või mida tegemata jätsid. „Urmas Reinsalu ja Jüri Ratas süüdistasid otsesõnu, et ettevõtjad on läbi kukkunud kohalike elanikega suhtlemises,“ ütles Raudjalg.

Tema hiljutine kolleeg, endine suhtekorraldaja ja nüüdne riigihaldusminister Janek Mäggi soovitas, et kohaliku kogukonna oleks pidanud kuidagi ära ostma. „Kõige ladusamalt ette valmistunud Urve Palo jutust jäi siiski kumama mõte, et avalik vastuseis – mis sellest, et mõõtmata – hakkabki olema aluseks igasuguste projektide elluviimise takistamisele,“ kommenteeris Raudjalg.

Investeerimisprojektid rahvahääletusele?

Raudjala sõnul on praegune seis, mida ministrid tõlgendasid püüdlikult justkui ettevõtjate läbikukkumist, läbikukkumine Eesti riigi ja kõigi metsaomanike jaoks. „Võib-olla polegi tänases Eestis võimalik selliseid projekte ellu viia? Pole mõtet üritadagi? Valime kõik arendusprojektid rahvahääletusel?“ küsis ta.

Raudjalg lisas, et puidurafineerimistehase praeguse seisu taandamine kommunikatsiooniveaks ja kogu vastutuse veeretamine ettevõtjate õlule on liigne lihtsustamine. Ta rääkis, et on jälginud professionaalsest huvist projekti kommunikatsiooni algusest peale, mistõttu julgeb väita, et just kommunikatsioon oli korraldatud hästi. „Avatult, ausalt, proaktiivselt, trikkideta. Mured olid mujal,“ ütles ta.

Näiteks pidanuks tema sõnul tehase asukoha soovitama ju alles riiklik eriplaneering, mille tegemine oli valituse vastutus. „See asjaolu kippus ministritel neljapäeval ununema,“ ütles Raudjalg.

Ministrid, populaarsuse trühvlisead

„Ettevõtjal on praeguses ühiskonnas võimatu viia ellu suure keskkonnamõjuga projekti, kui populaarsust haistvad poliitikud raisakullina kallal nokivad,“ ütles ta. „Mõistetav, et aasta enne riigikogu ja europarlamendi valimisi on poliitikud populaarsuse trühvlisead,“ lisas ta. Pärast kevadisi valimisi terendavad silme ees aga juba kahe aasta pärast toimuvad kohaliku omavalitsuse valimised jne.

„Siiski on mõnevõrra pettumus, et inimesed, kelle roll on linna või riigi tasemel valitsusvastutust kanda, projekti neutraalselt suhtuda ja seeläbi kohalikku kogukonda rahustada, valisid kergema populaarsuse tee,“ ütles ta.

Raudjala sõnul said debati asemel mitmed tunda hoopis isiklikku rünnakut. „Riigi ülesanne peaks olema ettevõtlikkust kiita, toetada. Loodetavasti jõuab see teadmine pärast esmaste kirgede vaibumist kohale ja leidub julgust puidurafineerimistehase eestvedajad riigi poolt tänada,“ ütles ta.

Võitjad on kindlasti nii Tartus kui ka Tabiveres kampaaniat teinud inimesed. „Väga hästi korraldatud kampaania, soovitud lõpptulemus,“ ütles Raudjalg.

Kuula täispikka intervjuud Indrek Raudjalaga tänases hommikuprogrammis alates 28. minutist.

Hetkel kuum