Äripäev • 20. juuli 2018 kell 12:44
Telia Helsingi peakontor, nüüd ka kanali MTV3 omanik.  Foto: Reuters/Scanpix

Telia-Bonnieri tehing saab Rootsis kõva kriitikat

Telekomifirma Telia tänane teade, et ta ostis teleteenuseid pakkuva Bonnier Broadcastingu, on äratanud Rootsis tugeva vastureaktsiooni nii valitsuses kui ka opositsioonis, kirjutas Kauppalehti.

Telia ostis Bonnier Broadcastingu, kellele kuuluvad soomlaste MTV3, rootslaste TV4 ja C More Tehingu hind on 9,2 miljardit Rootsi krooni ehk 888 miljonit eurot.

Nähakse, et tehing kontsentreerib tugevasti meediat. Kriitikute meelest on halvim see, et riik saab tehingu järel tugeva positsiooni meediamaastikul.

Rootsi riigi käes on juba riigiraadio SVT. Kuna Rootsile kuulub Teliast 37 protsenti, tungib see nüüd jõuliselt ka erasektorisse. Kauba sees olev TV4 on Rootsi suurim eratelekanal.

On selgunud, et Telia on tegutsenud vastu valitsuse tahtmist. „Olen kogu selle protsessi aja ettevõtte juhile rääkinud, et mitmekesisus on oluline ja et riigil ei peaks olema auahnust erameediat omada,“ ütles sotsist majandusminister Mikael Damberg.

„Arvan, et viimast sõna pole veel öeldud. Nüüd alustame läbirääkimisi konkurentsiameti ja tehnilise järelevalvega. Rääkida tuleb ka rigi rollist meedias osalejana,“ ütles Damberg.

Moderaatide majandusasjade eest vastutava Elisabeth Svantessoni arvates on tehing probleemne. „On tõsiselt murettekitav, et riik kerkib tehinguga meediaturul domineerivaks tegijaks,“ ütles ta.

Tema hinnangul tuleb Rootsil nüüd tõsiselt rääkida osaluse müümisest Telias.

Sama meelt on parempoolse Liberalerna juht Jan Björklund, kes peab veidraks, et valitsus on tehingut lubanud. „See viitab, et riik peab oma osalusest Telias loobuma.“

TV4 pikaaegne toimetaja Ulf Kristersson ei oleks kunagi uskunud, et näeb päeva, mil ta töötab Teliale. „Kui ma 36 aastat tagasi ajakirjanikuna alustasin, polnud mul aimu ka, et võiksin olla ühel päeval Telia töötaja, kelle nimi oli siis Televerket ja kellele kuulusid kõik telefonid,“ tviitis Kristersson.

Juba visatakse nalja, et Rootsi peaministrist Stefan Löfvenist tuleb tehingu järel Põhjamaa Berlusconi. Itaalia peaministrit Silvio Berlusconit tuntakse peale poliitika ka ettevõtte Fininvest juhina, millele kuulub suur osa Itaalia meediast.

Turg ei võtnud tehingut hästi vastu, Telia aktsia langes Stockholmi börsil 2,5 protsenti.

Alles eelmisel nädalal teatas Telia, et ostab Norra telekomioperaatori TDC 2,2 miljardi euro eest.

Hetkel kuum