Marge Väikenurm • 8. oktoober 2018 kell 12:02

Ligi kohtumine Danske teemal venib

Finantsinspektsiooni nõukogu endine juht Jürgen Ligi ei läinud õiguskomisjoni ette Danske-teemalistele küsimustele vastama.

Endine rahandusminister ja finantsinspektsiooni nõukogu juht Jürgen Ligi ei ole veel õiguskomisjoni küsimustele vastanud.  Foto: JAANUS LENSMENT/POSTIMEES

Äripäev on kirjutanud, et õiguskomisjoni juht Jaanus Karilaid tahtis Ligi komisjoni ees näha täna. Seda aga ei juhtunud, sest rahanduskomisjoni kuuluv Ligi oli riigieelarve lugemisel.

Ligi sõnutsi ei pidanudki ta õiguskomisjoniga kohtuma. Kas ta üldse tahab kohtumisele minna? „Kohtun mõnuga, aga ei saa olla kahes kohas korraga,“ kostis Ligi, kes oli Danskes käinud rahapesu ajal rahandusminister ja finantsinspektsiooni nõukogu juht.

Ootab vastust

Karilaid pakkus uueks kohtumisajaks neljapäeva, kuid ei ole Ligilt lõplikku vastust saanud. „Sel päeval ei ole rahanduskomisjonis ühtegi eelnõu, mida peab otsustama, nii et loodan, et ta tuleb, muidu ta oleks esimene, kes ei tule õiguskomisjoni ärakuulamisele,“ sõnas Karilaid.

Praeguseks on õiguskomisjoni vaibal käinud rahapesu andmebüroo, finantsinspektsiooni, riigiprokuratuuri ja Eesti Panga esindajad.

Ligi jaoks on ka neljapäev kahtluse all. „Meil on sel nädalal riigieelarve lugemine, mina võtmetegija. Oli pakkumine neljapäevaks – nüüd pandi ka neljapäev kinni, nii et ma ei tea, mis saab,” viitas Ligi, et ilmselt peab ka nädala teises pooles rahanduskomisjonis olema.

Karilaid tahab Ligilt teada, kuidas finantsinspektsiooni nõukogu aastaid tagasi Danskes käinud rahapesu kahtlustele reageeris.

“Eelkõige huvitab meid Ligi fookus. Millal nõukogu esimehena nägi, et on probleem ja mida ette võttis. Või ta lihtsalt fikseeris probleemi ja sellega ei tegelenud,” ütles Karilaid. “Kui vaadata inspektsiooni aastaraamatuid, siis ei näe, et see oleks suur probleem olnud. Miks nõukogu esimees rahandusministrina ei pidanud vajalikuks jõulisemalt sekkuda?”

Soovitab ordenit

Sakalale antud intervjuus nimetas Ligi kritiseerijaid tühikargajateks. "Ma näen väga sügavat vastutust nendel tühikargajatel – Madisonil, Talvikul ja Karilaidil –, kel pole ei teadmisi ega südametunnistust, aga kes näitavad näpuga oponendi peale," rääkis Ligi, kelle hinnangul vääriks inspektsioon ordenit.

“Kokkuvõttes likvideeriti ju asi ära. Me räägime rahapesust minevikus. Aga need tüübid, kes ei ole enda olemasolule muud mõtet leidnud, näitavad näpuga konkurendi peale. See on mage. Õppigu majandust," leidis ta.

Graafik: kes pidi Danske tegevusel silma peal hoidma

Hetkel kuum