Türi kinnisvaratoetus võib kinnisvara kallinema panna

Kinnisvarainvestor Peeter Pärteli sõnul ei ole hea mõte, kui riik või omavalitsus hakkab inimeste eluasemelaenu sissemakse tegemist toetama.  Foto: Raul Mee
Eliisa Matsalu • 26. oktoober 2018 kell 10:49

Türi valla otsus hakata kinnisvaraostjatele kuni viiendik hinnast kinni maksma tekitab kinnisvarainvestori sõnul võimaluse, et pangalaenu hakkavad võtma inimesed, kes seda tegema ei peaks.

Eile otsustas Türi vallavolikogu, et hakkavad uute elanike meelitamiseks maksma eluaseme soetamise toetust. See tähendab, et igaüks, kes on kuni 40 aastat vana ning kes pole varem Türi vallas kinnisvara omanud, saab vallalt taotleda toetust, mis katab kuni 20% ostetava kinnisvara väärtusest. Toetus makstakse kohe kätte, kuid kui uus elanik lahkub viie aasta jooksul, siis peab ta toetuse tagasi maksma. Samuti peavad kõik, kes ostetavale kinnisvarapinnale elama asuvad, sissekirjutuse tegema. „Tahame ära hoida võimalikud pettused,“ sõnas Reformierakonna liikmest Türi vallavolikogu esimees Andrus Eensoo.

Kinnisvarainvestor Peeter Pärtel sõnas, et Türi näite korral oleks mõistlikum, kui korterit ostev noor kaupleb küsitavast hinnast 5000 eurot alla, selle asemel et maksta täishind ja saada 8000 eurot toetust.

„Kinnisvarainvestorid teavad, et eluaseme hind sõltub peamiselt kahest komponendist: võime maksta ja soov elada paremini,“ ütles Pärtel. Võime maksta sõltub tema sõnul omakorda sellest, kui palju on raha sissemakseks ja kui palju antakse laenu. „Kõikvõimalikud mõtted sellest, et riik või kohalik omavalitsus võiks appi tulla ja hakata massiliselt inimeste sissemakset osaliselt või täielikult kinni maksma, viib selleni, et laenu võtavad inimesed, kes seda tegema ei peaks,“ ütles ta.

See omakorda toob Pärteli sõnul kaasa kinnisvara hinna kasvu selle toetuse võrra või veelgi enam. „Kui ring saab täis, siis on lõpptulemuseks olukord, kus oma eluase on veel vähematele inimestele kättesaadav ning need, keda taheti aidata, on palju suurema laenuga, kui oleks nende laen olukorras, kus sellist toetust ei eksisteeriks,“ ütles ta.

Ohud on olemas

Sotsiaaldemokraadist Türi vallavolikogu liige Lauri Läänemets ütles „Aktuaalsele kaamerale“, et küsimus ei ole mitte selles, et noortel pole raha kinnisvara osta, vaid selles, et pank ei anna laenu.

"Lihtsalt ei saa laenu. Ja teine probleem tegelikult on selles, et ei ole tasuvat tööd, oskustele vastavat tööd. Isegi kui me selle inimese saame selle versiooniga kuidagi siia elama, siis ta läheb ju suhteliselt kiiresti minema," sõnas Läänemets.

Väheatraktiivseks muutunud kohtades töökohtade loomist ja laenude andmist tuleb Läänemetsa hinnangul lahendada riikliku regionaalpoliitikaga.

„See toetus pole sõnum ainult noortele, vaid ka ettevõtjatele,“ ütles Eensoo Äripäevale. Tema sõnul tuleb Türi valda ja selle lähedusse lähiajal mitu suurt investeeringut, mis toob ka uusi töökohti. Näiteks kavatseb E-Piim rajada tehase Paide lähedale ja Türi külje alla ehitab tõsteseadmete tootmistsehhi Konesko.

Hetkel kuum