Ken Rohelaan • 20. jaanuar 2019 kell 17:55

Hiinalt oodatakse 28 aasta kõige väikesemat kasvu

Hiinalt oodatakse esmaspäeval teadet, et riigi majanduskasv oli 2018. aastal viimaste aastakümnete kõige väikesem, mida survestasid nõrgenenud sisenõudlus ja Ameerika Ühendriikide tariifid, vahendab Reuters.

Hiina nõrgenev majandus mõjutaks olulisel määral kasumeid ka sellistel suurettevõtetel nagu Apple.  Foto: EPA

Hiina majandus on viimase kümnendi jooksul panustanud maailma majanduskasvu ligi kolmandiku. Samas Hiina majanduse nõrgenemise märgid tugevnevad ja suurendavad muresid maailmamajanduse riskide pärast. Samuti on löögi alla sattunud kasumid ettevõtetel alates Apple'ist kuni suurte autotootjateni.

Näiteks Apple teatas alles mõned nädalad tagasi, et on vähendanud oma kolme uue iPhone'i mudeli tootmisplaani esimeses kvartalis umbes 10% võrra. Põhjus on iPhone'i väikesem nõudlus Hiinas, kus on maailma suurim nutitelefonide turg.

Samuti leiavad hiinlased, et Apple'i kõige uuemad nutitelefonid on liiga kallid ning pole väärt suurt kulu, sest neis pole võrreldes teiste telefonidega midagi erilist.

Nii ongi kujunenud välja olukord, kus Hiinas müüvad mitu kauplust kõige uuemaid iPhone'e väga suure soodustusega, mõnikord isegi kuni mitusada dollarit odavamalt kui soovituslik jaehind.

Kasvuootused vähenevad

Hiina poliitikud on lubanud selleks aastaks rohkem tuge majandusele, et vähendada ohtu suureloomulisteks töökaotusteks, samas on välistatud majandusstiimulite rohkus, mida riik on kasutanud varem ja mille tõttu majanduskasvu näitajad paranesid, aga samuti jäi maha suur võlakoorem.

Reutersi küsitletud analüütikud prognoosivad Hiina ehk maailma suuruselt teise majanduse kasvuks perioodil oktoobrist detsembrini 6,4%. See oleks varasema kvartali 6,5% kasvuga veidi aeglasem ja jõuaks samale tasemele 2009. aasta tempoga maailma majanduskriisi ajal.

Sellise kasvunumbri puhul kujuneks Hiina 2018. aasta majanduskasvuks 6,6%, mis oleks väikeseim alates 1990. aastast. Samuti oleks see väikesem kui 2017. aasta korrigeeritud kasv 6,7%.

Kuna stiimulite mõjumiseks prognoositakse veidi aega, leiab enamus analüütikuid, et tingimused Hiinas muutuvad tõenäoliselt pigem halvemaks kui paremaks ning 2019. aastaks on oodata majanduskasvu aeglustumist 6,3%ni. Mõned analüütikud usuvad, et reaalkasvu näitajad on juba märksa kehvemad, kui näitavad ametlikud andmed.

Imelist paranemist ei ole loota

Isegi kui Hiina ja Ameerika Ühendriigid jõuaksid praeguses kaubandussõjas kokkuleppeni, ei näeks analüütikud selles imeravimit Hiina majandusele, kui valitsus ei suuda just ravida nõrka investeerimis- ja tarbimisnõudlust.

BNP Paribase Hiina peaökonomist Chen Xingdong ütles, et investorid ei tohiks oodata viimastelt stiimulitelt sarnast tulemust, nagu tekkis 2008.–2009. aasta kriisi ajal, kui riigi sekkumine majandusse tõukas kasvu.

Hiina teatab neljanda kvartali ja 2018. aasta SKP andmed esmaspäeval koos detsembri tööstustoodangu, jaemüügi ja investeeringute näitajatega.

Hetkel kuum