Jaga lugu:

Investorid andsid Eesti idule kopsaka summa

FoodDocsi asutajad Karin Repp (vasakul) ja Katrin Liivat.  Foto: Erakogu

Ingelinvestorid andsid suurema summa alles hoogu võtvale idufirmale FoodDocs, mis üritab välisturgudel jalga ukse vahele saada.

Ajujahi eelmise hooaja võitnud FoodDocs on start-up, mis pakub toiduohutuse valdkonnas dokumentide digitaalset haldusteenust. Nüüd sai ettevõte oma selja taha ingelinvestorid eesotsas fondiga United Angels VC.

FoodDocs kaasas kokku 300 000 eurot, pool summast tuli fondilt. Tegu on värske rahakaasamisega, mis järgneb eelmisele rekordaastale, kus Eesti start-up'id said 327 miljonit eurot.

Juba varem FoodDocsi toetanud ESTBANi asutaja Ivo Remmelg kiidab uut tegijat. “Tavaliselt start-up'id lubavad ja siis vaatad, kuidas lubadused ei täitu, aga FoodDocs lubas vähe ja täitis kõik kiiresti ära,” ütleb tema kogemus.

Tuntud investorid

Ka praegu on Remmelg üks neist, kes FoodDocsile raha andis. Teised ingelinvestorid olid Pipedrive’i juht Timo Rein, Taxify investor Märt Kelder, Vitalfieldsi asutaja Martin Rand, Technopol Ülemiste juht Gert Jostov ja Signiti juht Kuido Lepik. Juhtivinvestor oli United Angels VC, mille taga on Gerri Kodres, Indrek Kasela ja Riivo Anton.

“Tihti tekivad start-up'id nii, et näiteks pankurid ütlevad, et hakkame tegema, aga praegu ei tekkinud idee ülevalt alla, vaid vastupidi,” kiitis Anton. Nimelt on FoodDocsi asutajad Katrin Liivat ja Karin Repp toidutehnoloogid, kes leidsid lõpuks, et toiduohutussüsteemi peaks proovima digitaliseerida.

Vältis rumalat raha

Liivati sõnul valisid nad ingelinvestoreid teadlikult, mitte ei haaranud igast võimalusest kinni. Määravaks said investorite taust ja teadmised. Liivat selgitas, keda nad investoriteringi ei lubanud: “Neid, kellel pole teadmisi jagada ja kellel pole oma rahaga midagi peale hakata.”

Raha vajas ettevõte selleks, et kombata välisturgusid. Sihikul on Saksamaa, Soome ja Ukraina, kus on sõlmitud lepingud edasimüüjatega. “Vaatame, kus kõige paremini hargnema hakkab,” sõnas Liivat.

Keerulisim on kõrge korruptiivsusega Ukraina turg. “Paljud on Ukrainas kõrvetada saanud,” nentis Ivo Remmelg.

Riivo Anton nõustus. “Kui hakkavad tekkima olukorrad, mis on väljaspool siinseid väärtusi või seadusi, siis ei ole võimalik seal toimetada,” lausus ta.

Tühjus Ukrainas

Samas on Ukrainas perspektiivi, sest riik peab järgmiseks sügiseks looma uue toiduohutussüsteemi. “Ukraina turg on tühi, valitseb kaos,” sõnas Katrin Liivat. Eelkõige panustaks ta siiski Saksamaale, kus asub 25% Euroopa Liidu toidukäitlejatest.

Investor Martin Rand märkis turgudest rääkides, et start-up'id peavad katsetama. “Korralikku turuanalüüsi saavad teha ainult suured korporatsioonid, väikesed peavad kiiresti tegutsema ja katsetama erinevaid turge,” rääkis Rand.

FoodDocsi komistuskiviks võivad Ranna sõnutsi kujuneda aastakümnetega sissejuurdunud harjumused. “Sellesse valdkonda innovatiivse tarkvaraga sissetulemiseks peab inimeste harjumusi muutma ja see on alati keeruline.”

Jaga lugu:
Hetkel kuum