Äripäev • 7. märts 2019 kell 14:26

Rekordkasumiga Inbank siseneb Hollandi turule

Inbanki juhatuse esimees Jan Andresoo ütles, et eInbank suutis seatud eesmärke täita kõikidel turgudel.   Foto: Andras Kralla

Mullu rekordkasumi teeninud Inbank kasvatas ärimahtusid kõigil turgudel ja sisenes värskelt Hollandi turule, teatas ettevõte.

Inbank teenis mullu ajaloo suurima, 9,3 miljoni euro suuruse kasumi ning kasvatas laenu- ja hoiuseportfelle ligi 1,5 korda. Müüginumbrid suurenesid kõigil neljal koduturul ning seejuures paranesid nii ettevõtte efektiivsus kui ka krediidikvaliteet, seisis pressiteates.

Ühtlasi teatas Inbank täna, et alustas hoiuste kaasamisega 17 miljoni elanikuga Hollandi turult. Madalmaadest kaasab Inbank hoiuseid Raisini platvormi abil, millega on varem hoiuseid kogunud ka Saksamaalt ja Austriast.

Kõik seatud eesmärgid täidetud

Inbanki juhatuse esimees Jan Andresoo ütles, et eelmine aasta möödus ärimahtude kasvu ja organisatsiooni arendamise tähe all ning Inbank suutis seatud eesmärke täita kõikidel turgudel. “Eestis kasvatasime krediidiportfelli turuosa kolme protsendipunkti võrra 16 protsendini ning oleme tõusnud pankade seas siinsel turul suuruselt teiseks tarbimislaenude pakkujaks,” ütles Andresoo.

Märkimisväärse osa Inbanki kasvust andis Leedu tarbijafinantseerimise ettevõtte UAB Mokilizingase täisosaluse ost. “Leedus kasvas krediiditoodete müük eelnenud aastaga võrreldes 1,9 korda, 103,5 miljoni euroni, ja krediidiportfell üle 1,8 korra, 89,3 miljoni euroni, mis tähendab, et suutsime ostutehingu järel kasvu edukalt jätkata,” märkis Andresoo.

Lätis kasvas Inbanki laenuportfelli maht 1,4 korda, ligi 20 miljoni euroni, ning uus müük ligi kaks korda, 16,4 miljoni euroni.

Poolas kasvatas Inbank tunamulluse aastaga võrreldes müüginumbreid üle kahe korra, 12,2 miljoni euroni. „Teisel poolaastal möödus Poola filiaal müügimahtudelt meie Läti ettevõttest ja detsembris kasvas kuine müük Poolas juba enam kui 2,3 miljoni euroni,” ütles Andresoo.

Tänavu ootab Inbank suurimat kasvu Leedu ja Poola turgudelt. Leedus plaanib Inbank avada pangafiliaali ja tuua turule pangatooted. Poolas on prioriteet ärimahtude kasvatamisel ja jooksvasse kasumisse jõudmisel. “Kõigil turgudel on fookuses uute atraktiivsete finantseerimislahenduste väljatöötamine ja partnerite toetamine erinevates müügikanalites,” sõnas Andresoo.

2018. aastal müüs Inbank 10% suuruse osaluse Coop Pank ASist ja 25,9% suuruse osaluse Veriff OÜst. Nende tehingute tulemusel teenis Inbank erakorralise kasumi summas 3,2 miljonit eurot.

Uued plaanid Hollandis

Inbanki tootearenduse juhi Erkki Saarniidu sõnul pakub Inbank Hollandis tähtajalisele hoiusele kuni 1,40% suurust aastast intressimäära, mis on samas suurusjärgus Saksamaal ja Austrias pakutavaga. „Eelmise aasta lõpu seisuga ulatus meie Saksamaalt ja Austriast kaasatud hoiuste portfell ligi 150 miljoni euroni,“ ütles Saarniit.

Raisini tegevjuhi Tamaz Georgadze sõnul on Inbank üks ettevõtte suurimaid partnereid Baltikumis ning esimene pank, kellega 2016. aastal regioonis koostööd alustati. “Meil on hea meel, et nad on esimeste seas, kellega koos ka Hollandist hoiuseid kaasama hakkame,” ütles Georgadze.

Lisaks hoiuste kaasamisele Hollandist plaanib Inbank 2019. aastal alustada hoiuste pakkumist ka Leedus avatava pangafiliaali kaudu. Endiselt jätkab Inbank hoiuste kaasamist Eestis, kus pakub kohalike pankade seas parimat hoiuseintressi.

Aastal 2015 pangana tegutsemist alustanud Inbank pakub teenuseid oma internetipanga ja partnervõrgustiku kaudu. Inbank tegutseb Eesti, Läti, Leedu ja Poola tarbijafinantseerimise turul. Lisaks kaasatakse rahvusvahelisi hoiuseid Saksamaa, Austria ja nüüd ka Hollandi turult.

Raisin on Saksamaal asutatud veebipõhine hoiuseplatvorm, mis on tegutsenud 2013. aastast, vahendades selle aja jooksul 66 panga hoiusepakkumisi enam kui 160 tuhandele inimesele.

Inbanki tulemused

Inbanki konsolideeritud kasum 2018. aastal kasvas eelmise aastaga võrreldes 25,3% 9,3 miljoni euroni. Eesti üksuse kasumiks kujunes 8,2 miljonit, Lätis 1,4 miljonit ning Leedus oli seitsme kuu kasum 1,3 miljonit eurot. Poolas oli 2018. aasta kahjum 1,9 miljonit eurot. Inbanki bilansimaht kasvas aastaga 126 miljonilt eurolt 318 miljoni euroni.

Inbanki hoiuseportfell suurenes aasta jooksul 153% ja ulatus aasta lõpuks 240,2 miljoni euroni. Laenuportfell kasvas 143%, jõudes 225,6 miljoni euroni. Eestis, Lätis, Leedus ja Poolas müüs Inbank krediiditooteid kokku 204 miljoni euro eest, mis oli 60% enam kui 2017. aastal.

Olulised finantsnäitajad seisuga 31. detsember 2018

• Bilansimaht 318 miljonit eurot

• Laenuportfelli suurus 225,6 miljonit eurot

• Hoiuste maht 240,2 miljonit eurot

• Kasum 9,3 miljonit eurot

• Omakapital 36,4 miljonit eurot

Hetkel kuum