Kristel Härma • 2. mai 2019 kell 14:56

Mart Helme: Kuusikule võiks maksta valuraha

Vastne siseminister tunnistas pärast värske valitsuse esimest pressikonverentsi, et ööpäeva ministriametis olnud väliskaubandus- ja infotehnoloogiaminister Marti Kuusik oleks väärinud lahkumise eest hüvitist, ehkki tal seadusega selleks õigust ei olnud.

Siseminister Mart Helme hinnangul on ametist lahkunud väliskaubandus- ja infotehnoloogiaminister Marti Kuusikule meedia liiga teinud ning lahkumise eest oleks ta väärinud hüvitist.  Foto: Liis Treimann

"Antud juhul, kus tema perekonna elu on ruineeritud, kogu tema perekond on pandud löögi alla ja peab käima silmad maas ja seinaääri mööda, ma isegi ütleks, et see valuraha oleks täiesti kohane,“ kommenteeris Helme perevägivalla süüdistuste tõttu ametist lahkunud Marti Kuusiku olukorda.

Üldiselt tuleb aga Helme sõnul riigiametnike preemiate ja hüvitiste süsteemi muuta ning ta teeb selleks ka rahandusministeeriumile ettepaneku. "Kui inimene lahkub ühelt kõrgelt tasustatavalt töökohalt, nagu näiteks Tallinna linnapea, teisele kõrgelt tasustatavale töökohale, nagu minister, siis ma arvan, et me selles valitsuses peaksime seadusemuudatuse ette võtma, et sellisel juhul ei maksta sageli kümnetesse tuhandetesse ulatuvat kompensatsiooni, sest see riivab ühiskonna õiglustunnet,“ sõnas Helme.

Peaminister Jüri Ratas ütles, et näeme Marti Kaasiku ja Jaak Aabi õppetundidest, et riik on õppinud ja seadus ütleb üheselt, et ministrile ei maksta hüvitist, kui ta astub ise tagasi. Sel nädalal selgus, et joobes juhtumise tõttu tagasi astunud Aab sai ebaseaduslikult lahkumishüvitist ning ta otsustas selle nüüd tagastada.

Jüri Ratas, peaminister

Kuidas saab selline olukord tekkida, et kellelegi ministri lahkumise eest ebaseaduslikult makstud hüvitis kahtlusi ei tekita enne kui avalikkus sellele tähelepanu juhib?

Ka toona oli tegelikult vaidlus. See vaidlus oli rahandusministeeriumi ja riigikantselei vahel, kus riigikantselei ei näinud põhjendatuna seda väljamaksmist, rahandusministeerium nägi. Need juhtumid on nüüd kindlasti õpetanud mõlemat ametkonda ja ma usun, et see positsioon on ühtne.

Meedias on viimasel ajal tähelepanu saanud lisaks Marti Kaasiku ja Jaak Aabi juhtumitele ka endine siseminister Katri Raik, kes premeeris vaid temaga samasse erakonda (SDE) kuuluvaid nõunikke. Lisaks äratas tähelepanu haridus- ja teadusministeeriumi kantsler Tea Varrak, kes sai üle 14 000 euro preemiat aasta eest, mil ministeeriumis tekkis skandaal tema kehva juhtimise üle, mille tõttu lahkus ministeeriumist hulgaliselt juhte.

Helme märkis, et riigiametnike preemiate süsteem on paigast ära. Tema sõnul on näha, et pärast ligi 25 aastat tagasi loodud puhversüsteemi riigiametnike ametist lahkudes on tekkinud seltskond elupõliseid ametnikke ja poliitikuid, kes ringlevad kogu aeg ühelt kõrgelt tasustatud kohalt teisele ja igal korral tööd vahetades saab pehme maandumise raha. "Ma arvan, et see on vale süsteem ja ma arvan, et need inimesed, kes lähevad ühelt kõrgelt tasustatavalt kohalt teisele, ei peaks neid valurahasid saama. Minu arvates tuleb see süsteem üle vaadata ja ma teen selle ettepaneku ka rahandusministeeriumile," ütles Helme.

Katri Raigi juhtumi kohta tõdes Ratas, et ministril on pädevus oma lähikondseid ja ametikaaslasi premeerida. "Miks premeeriti ühte, teist või kolmandat, siis ma palun, et te küsiksite seda endiselt siseministrilt Katri Raigilt,“ ütles ta.

Helme ütles aga, et Katri Raigi juhtum oli väga inetu. "Katri Raik tõstis ju ka politsei kõrgete juhtide ja päästeameti kõrgete juhtide, aga mitte päästjate ja reapolitseinike palkasid rajult. Need summad, mis ta määras preemiana oma nõunikele, seda tehti väga selge ja küünilise kalkulatsiooniga järgmisele ministrile ära teha: järgmise ministri palgafond ja raha viia nii nulli, kui vähegi võimalik," rääkis Helme. "See näitab nüüd, missuguste kõrgete moraalsete standarditega on meil sotsiaaldemokraadid, kes võitlevad helge inimkonna eest."

Selle kohta, kas selliste näidete vältimiseks käib ka kontroll, ütles Ratas, et ta usub, et kontrolli kindlasti tehakse. "Kõigepealt peab see juht, kes selle ettepaneku preemia maksmiseks teeb, tunnetama, kas see isik on piisavalt panustatud ja kas on midagi tehtud rohkem kui tavatöö ja tavapalk seda ette näeb."

Hetkel kuum