Anu Jõgi • 12 mai 2019
Uudised
Ainult tellijale

USA süüdistab 20 ravimifirmat hinnakokkulepetes

Foto: Andras Kralla

44 USA osariiki süüdistab ravimifirmasid suure hulga ravimite hinna kunstlikus suurendamises ja konkurentsi lämmatamises.

Ravimite hinnatõus on USAs tekitanud vastuseisu ja toonud kaasa uurimisi, kriitikat on tulnud nii president Donald Trumpi ja vabariiklaste poolelt kui ka demokraatide leerist, kirjutab Reuters.

Kokku 20 ravimifirmat süüdistatakse selles, et nad on teinud keelatud kokkuleppeid, et jagada omavahel turgu ja mõnel juhul selleks, et vältida ravimite hinna langust või hinda tõsta.

Üks süüdistatavatest on maailma suurim geneeriliste ravimite tootja Teva, kes eitab süüdistusi ja lubab nende vastu võidelda.

Süüdistus järgneb viis aastat kestnud uurimisele ja selle järgi on firmad mõnel juhul kergitanud isegi üle 1000 protsendi.

„Meil on tugevad tõendid, mis näitavad, et geneeriliste ravimite tootjad on Ameerika rahvalt välja petnud miljardeid,“ ütles Connecticuti peaprokurör William Tong, kirjutas BBC. „Meil on e-kirju, sõnumeid, telefonikõnede lindistusi ja endisi ravimifirmade töötajaid, mis meie hinnangul tõestab suure hulga geneeriliste ravimite mitmeaastast turujagamise kokkulepet.“

Teva USA esindaja ütles, et Iisraeli firma pole seotud mingil viisil kriminaalse ega tsiviilõigusliku seaduserikkumisega, vahendas Reuters. Ülejäänud 19 firmat pole veel süüdistusi kommenteerinud.

Süüdistuses on nimetatud ka 15 inimest, kes vastutasid igapäevatööna hinnakokkulepete eest.

Tongi sõnul näitas uurimine, miks tervishoid ja retseptiravimid on USAs nii kallid.

500-leheküljeline hagi süüdistab geneeriliste ravimite tootjaid pika ajalooga salakokkulepetes, et iga konkurent saaks turust nii-öelda õiglase osa. Kaebuse järgi halvenes olukord 2012. aastal. Hagi järgi kergitasid ravimifirmad Tevaga eesotsas oluliselt 86 ravimi hindu 2013. aasta juuli ja 2015. aasta jaanuari vahel.

Ravimite hulgas oli kõige tablettidest salvideni ja need puudutasid mitmesuguseid tõbesid, näiteks diabeeti, kõrget kolesteroolitaset, kõrget vererõhku, vähki, epilepsiat. Kokkulepitu hindu tõsteti hagi järgi mõnel juhul üle 1000 protsendi.

Geneeriliste ravimite tööstus müüb ravimeid, mille patendid on lõppenud ja mis peaksid seetõttu olema odavamad.

Hetkel kuum