Äripäev • 3. november 2019 kell 13:00

Raadiohommikus pensionireform, ühinevad autoperekonnad ja šotlaste poliitika

Pensionisüsteemi muutus ähvardab tulevasi pensionäre  Foto: Andres Haabu

Raadiohommikusse tuleb külla üks praeguse pensionisüsteemi loojaid, Tallinna Ülikooli Eesti demograafia keskuse vanemteadur Lauri Leppik, kellega vaatame otsa rahandusministeeriumist ülikiirele kooskülastusringile suunatud teise pensionisamba reformi eelnõule.

„Kardetavasti ei saa tallatud mitte ainult fondivalitsejate suured varbad, vaid ka tavaliste alalhoidlike pensionikogujate väikesed varbad,“ on Leppik Äripäevas kirjutanud. Uurime, millised küsimused on tänaseks reformikavas vastuse saanud, millised on endiselt õhus.

Automaailmas toimub suuri asju. Fiat Chrysler ning Peugeot' ja Citroeni omanikfirma, Prantsuse PSA peavad ühinemiskõnelusi, mis tekitaks turule uue hiigeltootja ning liidaks kaks ajaloolist dünastiat. Võidukäiku teevad elektriautod, isegi Eestis ennustatakse buumi. Selles valguses uurime, kas Tesla ostjad ikkagi saavad kavandatud valitsuse toetuse. Neid teemasid tuleb kommenteerima AMTELi tegevjuht Arno Sillat.

Raadiosillas Šotimaaga toob ajakirjanik Askur Alas meile kohapealt sõnumeid sellest, mida ootavad tulivee ja virvatule maa kodanikud Brexitiga kaasnenud poliitilisest võitlusest Ühendkuningriigis. Hommikuprogrammi veavad uudistetoimetaja Kaspar Allik ja saatejuht Neeme Korv.

11.00-12.00 „Kuum Tool“

Kuidas maksta head palka? Kuidas töötajaid motiveerida? Kust leida töötajaid, kui Eestis neid pole ja võõrtöölisi palgata ei saa? Äripäeva Palga TOPist inspireerituna on Äripäeva Kuumal Toolil seekord Eesti palgamaksjate paremikku kuuluvad Skype Tehcnologiesist Tanel Erm ja tubli palgamaksja Maru Ehituse juht Taimo Murer. Saatejuht Kaisa Gabral.

12.00-13.00 „Juhi jutud“

Sel korral on saates külas Tallinna Börsi juht Kaarel Ots. Räägime temaga tagumikutundide tegemisest ja mõõtmisest ehk töötajatele vabanduse andmisest ning selle tagajärgedest.

Samuti räägime sellest, miks ta otsustas pikendada ametit Tallinna Börsi juhina, kuidas suuri muutuseid ellu kutsuda ja sõnumeid kohale viia ning kuidas tulla toime tagasilöökidega kui sind justkui kuulata ei taheta. Saatejuht on Rivo Sarapik.

13.00-14.00 „Tööstusuudised eetris“

Saade keskendub sel nädalal toimuvale tööstusmessile „Instrutec“. Saates on külas Venten OÜ juht Toomas Tammer ja Duroc Machine Tool OÜ müügijuht Rain Kala. Saates on juttu sellest, kui oluline on Instrutec Eesti tööstuse jaoks ja sellest, kas õhus on tunda kärsahaisu. Saadet juhib Harro Puusild.

15.00-16.00 „Lavajutud“

Saade on salvestatud majanduskonverentsil Äriplaan 2020. Esimesena saab sõna Neinar Seli. Enne Urmas Sõõrumaad Eesti Olümpiakomiteed juhtinud Neinar Seli suurem osa varast asub Tartus, kus ta arendab kinnisvara ning on Balti riikide suurima pakkematerjalide tootja Estiko-Plastar omanik.

Teises saatepooles kõneleb Investeerimisplatvormi Funderbeam asutaja ja juht Kaidi Ruusalepp. Kaidi on töötanud Tallinna Börsi ja Eesti Väärtpaberikeskuse juhina ning oli üks Teenusmajanduse Koja loojatest. Eesti esimese IT-õiguse juristina aitas ta muuhulgas 2000. aastal välja töötada digiallkirja seaduse, mis võimaldab igal eestlasel allkirjastada dokumente digitaalselt. 2013. aastal asutas ta ettevõtte Funderbeam ja on sellest ajast pühendunud ettevõtlusele, sh tulevaste ettevõtjate mentorlusele.

Kuulake Äripäeva raadiot 92,4 MHz.

Rohkem infot saatekava kohta ja kuulamislingi leiate siit.

Hetkel kuum