Advokaadibüroo SORAINEN blog • 2. oktoober 2008 • 2 min
Jaga lugu:

Keemiafirmad tegutsege, muidu tuleb trahv

Tootjad, vahendajad ja importijad peavad juba selle aasta 1. detsembriks registreerima oma tootmis- ja turustamistegevuses kasutatavad kemikaalid Euroopa Kemikaalide Agentuuri juures, kirjutab ÄP blogis advokaadibüroo Sorainen juristiabi Priit Lepasepp.

Selline kohustus tuleneb Euroopa Liidu määrusest kemikaalide registreerimise, hindamise ja autoriseerimise kohta. Keemiliste ühendite registreerimine on avalik protsess, mille tagajärjel võidakse konkurentidele Eestis ja mujal maailmas avaldada informatsiooni, mis oma olemuselt on konfidentsiaalne.

Uue kemikaaliseaduse muutmise seaduse eelnõuga pannakse paika riiklikud asutused, mis hakkavad teostama järelvalvet määruses toodud nõuete järgimise üle ja rikkumise esinedes määrama rahalisi karistusi. Rahatrahvi suuruseks saab juriidilise isiku puhul olema 350 000 Eesti krooni. Kui keemilised ühendid ja asukoht tarneahelas käesoleva aasta 1. detsembriks jäävad vormistamata, kohustab ettevõte lõpetama toodete valmistamise ja edasimüümise. Rikkumise korral määratakse trahv, mis on kaudses seoses kuludega, mida ettevõte oleks pidanud kandma keemiliste ühendite registreerimisel. Edaspidi lähtutakse põhimõttest, et kui ei ole registreeringut, siis pole ka turgu!

Kemikaalide registreerimine ei ole ainult tootjate probleem. Antud määruse alla lähevad kõik kemikaalid, mida ettevõte läbi oma toodete turustab aastas üle ühe tonni. Seega võib teadmatuses olev kontorikaupade maaletooja avastada, et tema Euroopa Liitu toodud pastakas on kemikaal pakendis ja kemikaalid tindis kuuluvad registreerimisele.

Üheks probleemiallikaks on ka põlevkivi – praegu on ebaselge, mis on põlevkivi antud Euroopa Liidu määruse mõttes. Eesti on üks väheseid, kui mitte ainuke riik, kes toodab põlevkivist energiat ja see tähendab suuri kulutusi Eesti energeetikasektori jaoks, kui põlevkivi peaks antud määruse alla kuuluma. Peaaegu kõik fossiilsed kütused on antud määrusest välja jäetud nende olulisuse tõttu energeetikasektorile, kuid Eesti ei ole suutnud praeguseks momendiks muuta teiste Euroopa Liidu liikmesriikide seisukohta põlevkivi küsimuses. Seega toimub registreeritavate ja mitte-registreeritavate keemiliste ainete registrite täiustamine igapäevaselt kuni 1. detsembrini 2008. aastal.

Selleks, et mitte sattuda olukorda, kus tootmine, maaletoomine ja tarnimine tuleb alates selle aasta 1. detsembrist lõpetada, peaksid huvitatud isikud eelregistreerimise perioodil registreerima Soomes asuva Kemikaalide Agentuuri juures oma ettevõte nime, faasainete loetelu ja oletatava aastase kemikaali tonnaaži. Eelregistreerimise võimalikult valutult läbimiseks tuleb viia läbi kemikaalide inventuur, määrata oma asukoht tarneahelas ja registreerimise strateegia. Nende toimingute läbiviimisel saab pöörduda määruses välja toodud kolmanda isiku poole, kes viib läbi registreerimistoimingud ja tagab ettevõtete konfidentsiaalsuse. Raskem on tootjatel, kes asuvad väljaspool Euroopa Liitu ja peavad määrama ainuesindajad Euroopas. Mõlemal juhul saavad sellised õiguslikud toimingud üle võtta advokaadibürood või ettevõtted, kellel on olemas teadmised selliste registreeringute läbiviimiseks.

Jaga lugu:
Hetkel kuum Äripäevas

Sellel veebilehel kasutatakse küpsiseid. Veebilehe kasutamist jätkates nõustute küpsiste kasutamisega. Loe lähemalt