• OMX Baltic0,01%300,04
  • OMX Riga0,11%893,97
  • OMX Tallinn0,00%2 068,71
  • OMX Vilnius0,21%1 204,98
  • S&P 5000,83%6 279,35
  • DOW 300,77%44 828,53
  • Nasdaq 1,02%20 601,1
  • FTSE 1000,55%8 823,2
  • Nikkei 2250,06%39 785,9
  • CMC Crypto 2000,00%0,00
  • USD/EUR0,00%0,85
  • GBP/EUR0,00%1,16
  • EUR/RUB0,00%92,97
  • OMX Baltic0,01%300,04
  • OMX Riga0,11%893,97
  • OMX Tallinn0,00%2 068,71
  • OMX Vilnius0,21%1 204,98
  • S&P 5000,83%6 279,35
  • DOW 300,77%44 828,53
  • Nasdaq 1,02%20 601,1
  • FTSE 1000,55%8 823,2
  • Nikkei 2250,06%39 785,9
  • CMC Crypto 2000,00%0,00
  • USD/EUR0,00%0,85
  • GBP/EUR0,00%1,16
  • EUR/RUB0,00%92,97
  • 27.01.09, 10:41
Tähelepanu! Artikkel on enam kui 5 aastat vana ning kuulub väljaande digitaalsesse arhiivi. Väljaanne ei uuenda ega kaasajasta arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik kaasaegsete allikatega tutvumine

Juhatuse liige, kas sa tõesti tahad seda vastutust kanda?

Hetkel on raske leida juhatuse liiget, kes ütleks, et majanduses toimuvad muudatused tema juhitavat ühingut ei ohusta ega puuduta. Paljud ühingud on makseraskustes ning tihti ei anna juhatuse liikmed endale aru, kui suur vastutus neid on ähvardamas ning milliseid käitumisreegleid tuleks kindlasti järgida.
Kui ühingu kohustused ületavad tema varasid
Kui netovara (omakapital) on alla seaduse nõutava piiri (pool aktsia/osakapitalist, kuid mitte vähem kui 40.000 osaühingu ja 400.000 aktsiaseltsi puhul), peab juhatus olukorra lahendamiseks kokku kutsuma aktsionäride/osanike koosoleku. Antud nõude täitmata jätmise korral on võimalik juhatuse liikmelt nõuda tsiviilkorras kahju hüvitamist ning ette on nähtud ka kriminaalkaristus rahalise karistuse või kuni üheaastase vangistuse näol.
Juhatuse liige ei saa siinkohal vabandada, et ta ei olnud olukorrast teadlik. Juhatuse liikmel on kohustus olla aktiivne ja ta peab omama ülevaadet ühingu seisust. Aktsiaseltsi juhatus on kohustatud tagama vajalike abinõude rakendamise igal ajal, milleks on eelkõige sisekontrolli korraldamine, et avastada võimalikult varakult aktsiaseltsi tegutsemist ohustavad asjaolud.

Artikkel jätkub pärast reklaami

Osanikud/aktsionärid peaks võtma tarvidusele abinõud netovara seadusega vastavusse viimiseks. Selleks on võimalik ümber kujundada omanike antud laenud või nõuded, teha täiendav sissemakse kapitali või vähendada kapitali, ühineda, jaguneda, likvideerida, algatada pankrotimenetlus jne. Kui osanikud/aktsionärid ei otsusta abinõude tarvidusele võtmist ning ühing läheb pankrotti, võib neidki ees oodata isiklik vastutus, kuid esmajoones vastutavad siiski juhatuse liikmed.
Püsiv maksejõuetus
Makseraskuste ilmnemisel või nende tõenäosuse korral peab juhatus koheselt välja töötama kriisi(-saneerimis)kava. Juhul kui juhatuse liikmele on selge, et ühingu majanduslik olukord halveneb, peaks ta sellest koheselt informeerima ka nõukogu ning kokku kutsuma osanike/aktsionäride ja nõukogu koosolekud. Küll aga ei pruugi makseraskused olla alati alalise iseloomuga ning ajutisi makseraskusi esineb paljudel ühingutel ning eriti nendel, kelle äri on hooajalise iseloomuga. Kui aga makseraskused on püsivad, siis läheb asi hoopis karmiks.
Kui äriühing on maksejõuetu (püsiv likviidsuskriis, vara ei kata kohustusi jne.) ning maksejõuetus ei ole tema majanduslikust olukorrast tulenevalt ajutine, peab juhatus viivitamata, kuid mitte hiljem kui 20 päeva möödumisel maksejõuetuse ilmnemisest, esitama kohtule pankrotiavalduse. Juhatuse liikmetel on igaühel üksikuna (isegi kui esindusõigus on piiratud) õigus ja kohustus avaldus kohtule esitada. Tihti kipuvad juhatuse liikmed avalduse esitamisega viivitama ning kui juhatuse liige ei ole ka teinud juhtimisvigu, siis nüüd astutakse üle piirist, kus enam oma süütusest rääkida ei saa.
Pankrotiavaldus tuleb püsiva maksejõuetuse korral esitada olenemata sellest, kas eelnevalt on osanike/aktsionäride koosolek kokkukutsutud või mitte. Praktikas nii see aga tihti ei käi ning juhatus ootab ära omanike seisukohad, mis on teatud tingimusi arvestades lubatav. Kui omanikud on valmis paigutama ühingusse lisainvesteeringu, mille tagajärjel võlausaldajate huvid pole enam ohus, siis ei ole ju mõistlik ka pankrotiavaldust esitada. Küll aga peaks selline omanike seisukoha äraootamine toimuma vaid väga lühikese perioodi jooksul ning juhatus ei tohiks teha antud ajal mingeid erakorralisi toiminguid. Juhatuse liikmed aga eksivad tihti selle vastu lootes, et kui omanike tasandile on asi viidud, siis nende vastutus on välistatud. Tegelikkuses nii see aga ei ole ning juhatuse vastutus säilib, kuna juhatus peaks maksejõuetuse korral arvestama lisaks omanike huvidele ka võlausaldajate, riigi, töötajate jms huvidega.
Pankrotiavalduse esitamise kohustuse rikkumise korral on võlausaldajal õigus nõuda juhatuse liikmelt kahju hüvitamist, kui võlausaldaja nõue oleks saanud rahuldatud või osaliselt rahuldatud, kui pankrotiavaldus oleks esitatud õigeaegselt. Kriminaalkorras karistatakse pankrotiavalduse esitamata jätmise eest rahalise karistuse või kuni üheaastase vangistusega.
Juhul kui juhatuse liikmed ise ei ole pankrotiavaldust esitanud ja selle esitab võlausaldaja, siis reeglina nõuab kohus pankrotimenetluse kulude katteks võlausaldajalt deposiidi tasumist (tavaliselt u. 20.000 krooni). Siinkohal tuleks aga juhatuse liikmetel arvestada sellega, et isikul, kes maksis deposiidi, on õigus nõuda selle hüvitamist juhatuse liikmetelt, kui nad oleksid pidanud ise avalduse esitama aga seda ei teinud.
Pärast maksejõuetuse ilmnemist (ka juhul kui pankrotiavaldust ei ole esitatud) ei või juhatuse liikmed teha ühingu eest muid makseid, kui neid, mille tegemine maksejõuetuse olukorras on kooskõlas korraliku ettevõtja hoolsusega. Sellisteks makseteks saab lugeda tavapärased maksed nagu rendimakset, töötasud jne. Juhul kui juhatuse liikmed teevad makseid, mille tegemine ei olnud kooskõlas korraliku ettevõtja hoolsusega, siis on nad kohustatud sellised maksed ühingule solidaarselt hüvitama. Seega, kui juhatuse liige tasub näiteks summa, mis on pikaajaliselt võlas või tasub mõne summa ennetähtaegselt või eelistab ebamõistlikult ühingule ebasoodsamat makset soodsamale, siis võib juhatuse liige olla siin isiklikult antud summa eest vastutav. Tihti kipuvad juhatuse liikmed veel enne pankrotiavalduse esitamist maksma ära mingeid nõudeid näiteks töötajatele, headele sõpradele, omanikele, iseendale või siis müüma vara. Seda aga ei tohiks teha, kuna ühe võlausaldaja eelistamine teise ees võib samuti viia juhatuse liikme isikliku vastutuseni.

Artikkel jätkub pärast reklaami

Saneerimine
Lisaks pankrotiavalduse esitamisele tuleks juhatusel kaaluda ka saneerimismenetluse algatamise võimalusi. Eelmise aasta lõpust annab uus saneerimisseadus võimaluse ühingu pankroti asemel läbi viia hoopis selle saneerimise. Saneerimisel on kandev roll ikkagi ühingu juhtimisorganitel endal, keda abistavad siis kohtu poolt määratud saneerimisnõustajad. Koos töötatakse välja saneerimiskava, mis läheb võlausaldajatele ja kohtule kinnitamiseks. Kindlasti tuleks saneerimisnõustajaid tegelikkuses kaasata juba tunduvalt varem, kui ühingul ei ole veel tekkinud makseraskusi, kuid nende tekkimine on tõenäoline. Kui see ei anna tulemusi, siis võlausaldajate nõuete ümberkujundamiseks ilma kõigi võlausaldajate nõusolekuta annab võimaluse vaid saneerimismenetluse algatamine. Saneerimise käigus on võimalik võlausaldajate nõuete tähtaegu pikendada, nõudeid vähendada jne.
Saneerimismenetluse peale on mõistlik minna vaid juhul, kui juhatus usub, et „hüäänide“ mõneks ajaks „eemale peletamine“ ja nõustajate kaasamine viib ühingu jällegi tõusuteele. Siinkohal tuleks aga väga hoolikalt valida endale saneerimisnõustajaid. Saneerimisnõustaja peaks kindlasti omama pikaajalisi juhtimiskogemusi ja juriidilisi teadmisi, et tõesti ühingule abiks olla. Saneerimisnõustajast, kes ei oma juriidilisi teadmisi, ei pruugi olla palju abi, kuna iga samm ümberstruktureerimises vajab ka juriidilisi ümberkorraldusi. Samuti ei ole abi nõustajast, kes omab vaid juriidilisi teadmisi, kuna vaid juriidilised ümberkorraldused ei pruugi olla piisavad ja äri iseloomu arvestavad. Nõustajad peaksid omama meeskonda, kellel on väga erinevaid spetsiifilisi teadmisi ning „põlve otsas nikerdajad“ ei pruugi viia eesmärgini.
Pankrot
Pankroti korral on ajutisel halduril kohustus välja selgitada, kas juhatus on teinud raskeid juhtimisvigu. Pankrotihaldurile on pandud seadusega lausa kohustus esitada juhatuse liikme vastu nõue, kui juhatuse liige ei ole oma kohustusi täitnud nõuetekohaselt. Selliste nõuete esitamine pankroti korral peaks olema tavapärane kuigi seda meie kohtupraktika kahjuks ei näita.
Juhatuse liikme vastu nõude esitamise võimalusse ei tohiks suhtuda pealiskaudselt ka siis, kui ühing ei lähe pankrotti, aga juhatuse liige on oma kohustuste rikkumisega tekitanud ühingule kahju. Nimelt on võimalik nõude esitamata jätmist ja sellest loobumist käsitleda maksude mõttes kingitusena ja seetõttu maksustada sarnaselt erisoodustusega. Seega kannab ühing siinkohal kahju ja lisaks sellele peab maksma veel ka maksud.
Võlgniku poolt pärast pankroti väljakuulutamist tehtud pankrotivara hulka kuuluva eseme käsutustehing on tühine ning tühise tehingu järgi saadu tuleb tagastada. Tagastada suudab siin aga vaid võlausaldaja ning pankrotis oleva ühingu suhtes tekkib võlausaldajal nõue pankrotipesasse. Lisaks sellele on võimalik pankroti korral tehinguid tagasi võita ja teatud juhtudel isegi selliseid, mis on tehtud kuni viis aastat tagasi.
Pankroti korral saab juhatuse liikmele või nõukogu liikmele määrata kriminaalkaristuse, kas rahalise karistuse või kuni 3 aastase vangistuse, kui ta: (a) teadvalt hävitab, kahjustab, raiskab, põhjendamatult kingib, loovutab või paigutab välismaale ühingu vara; (b) võtab põhjendamatuid kohustusi või annab soodustusi või (c) eelistab ühte võlausaldajat teisele ning nende tegudega põhjustatakse võlgniku maksevõime oluline vähenemine või tema maksejõuetus.

Artikkel jätkub pärast reklaami

Rahalise karistuse või kuni üheaastase vangistusega saab karistada juhatuse või nõukogu liiget pankrotimenetluses võlgniku vara varjamise või selle või muude võlausaldajale tähtsate asjaolude kohta ebaõigete andmete esitamise eest. Ning kui isik on lisaks andnud sellega seonduvalt ka valevande, siis on võimalik isegi kuni 2-aastane vangistus.
Pankroti korral võib lisaks tsiviilnõudele ja kriminaalkaristusele juhatuse liiget ees oodata olenevalt tema teguviisist (kas teeb koostööd, senine tegevus ja tehtud tehingud jne):
a) elukohast lahkumise keeld;
b) sundtoomine;
c) arest;
d) ärikeeld.
Pankroti korral ei kaitse juhatuse liiget ka temaga sõlmitud leping, kus võib olla kokkulepitud vastutuse välistamine või vähendamine, nõude aegumistähtaegade lühendamine, tööjaotus juhatuse liikmete vahel jms. Nende kokkulepetega ei ole pankrotistunud ühing enam seotud ning nendele ei saa toetuda, kui nõue esitatakse pankrotimenetluse käigus või võlausaldaja poolt.
Juhatuse liige või omanik – mõtle läbi

Artikkel jätkub pärast reklaami

Juhatuse liikmed, kaaluge, kas juhatuse ametikohaga kaasnev vastutus on arvestades Teie positsiooni mõistlik? Kas olete omanike „käpiknukk“, kellel sisuliselt puudub otsustusõigus, kuid vastutust kannate teie? Kas teile makstav tasu kaalub üles võetud riski? Kas te olete teinud kõik selleks, et ühingu majanduslikku olukorda parandada ning kas teil on selge tegevuskava, mille on heaks kiitnud ka teised juhtimisorganid? Kas teil on vastutuskindlustus? Kas juhatuse otsused on kollegiaalsed ning võetud vastu piisavat informatsiooni omades või hetkeemotsiooni ajel? Kas teie otsused on piisavalt hästi läbi analüüsitud (k.a. vastavuses äriplaani, eelarve või eesmärkidega, vajadusel kaasatud spetsialistid)? Kas ühingu otsused, nende taust, liikmete eriarvamused ja hääletustulemused on piisavalt dokumenteeritud, et ka enne viie aasta möödumist oma teguviisi õigustada? Kas juhatuse liikmete vaheline töökorraldus on vaid isikute peas või ka paberil kokkulepitud?
Omanikud, mõelge, kas te olete ikkagi teadlikud, mis teie ühingus toimub? Kas tehinguid tehakse alati turutingimustel või hoopiski seotud osapooltega alla turuhinna. Äkki oleks mõistlik kehtestada suurem kontroll juhatuse üle? Kaaluge, kas teie ühinguid juhivad õiged inimesed ning millist käitumist muutunud oludes neilt on mõistlik oodata? Kas juhatuse liikmetega on sõlmitud leping, mis nende vastutusala ja kohustusi täpsustab? Kas juhatuse liikmete vaheline töökorraldus on paigas? Kas juhatus informeerib teid piisavalt ning kas aruandlusviis on kehtestatud? Kas juhatuse liikmete ärisaladuse ja konkurentsikeelu kohustused, huvide konflikti vältimise kohustus on piisavalt selged ja kehtivad? Kas olulisemad tehingud jõuavad enne nende tegemist teie lauale? Kas ühingus on võetud tarvidusele kõik meetmed, mis majandusolukorra muutumisel oleks võimalik?
Kui kõigile neile küsimustele ei ole vastus jaatav, siis tuleks koheselt midagi ette võtta. Loomulikult ei tohiks siinkohal kannatada omanike ja juhtide omavaheline usaldus. Tihti tekib aga usaldamatuse kriis vaid juhul, kui eelnevalt on olnud ebapiisav soovide ja eesmärkide selgitamine. Olge tähelepanelikud ja ettevaatlikud ning nii nagu ütleb Schnatterly tuletus Murphy seadusest: „Kui midagi ei saa untsu minna, siis midagi ikka läheb“.
Karin Madisson, advokaadibüroo Sorainen partner

Seotud lood

Äriplaan 2026

Äriplaan 2026

Uurime välja Eesti majanduse arengusuunad 2026. aastal, et ettevõtjatel ja tippjuhtidel oleks, millele tuginedes järgmist aastat planeerida.

Kas eksport ja kaitsetööstuse areng võiksid Eesti majandusele uue käigu sisse aidata? Kuidas näevad Põhjamaade ettevõtjad ja tippjuhid Eesti võimalusi rahvusvahelisel areenil ning kas nad plaanivad siia investeerida? Kuhu investeerivad ning millele tõmbavad pidurit Eesti ettevõtjad? Missugune on riigi äriplaan 2026. aastaks? Kõigile nendele küsimustele saad vastuse 17. septembril Eesti mõjukaimal majanduskonverentsil Äriplaan!

Enda kogemust tulevad Eestisse jagama ülemaailmse ulatusega Rootsi masina- ja metallitööstusettevõte Hanza AB asutaja ja tegevjuht Erik Stenfors ning Telia Company president ja tegevjuht Patrik Hofbauer.

  • Toimumisaeg:
    17.09.2025
  • Alguseni:
    2 k 13 p 9 t
  • Toimumiskoht:
    Tallinn

Hetkel kuum

Podcastid

Tagasi Äripäeva esilehele