Sirje Potisepp • 28. oktoober 2015 kell 12:45

Miks ei usu taimetoitlased Eesti teadlasi?

Toiduliidu juht Sirje Potisepp.  Foto: Terje Lepp

Äripäeva ajakirjaniku artikkel toiduliidust on põhjendamatult ründav, leiab toiduliidu juht Sirje Potisepp (IRL).

Eesti meedias ilmub kahetsusväärselt sageli lugusid, mis tõlgivad ilma igasuguse kriitikameeleta välismeedias ilmunud artikleid tuntud või vähem tuntud teadusasutuste seisukohtadest selle kohta, kuidas erinevad toiduained tekitavad inimestel terviseprobleeme või on muul põhjusel vastunäidustatud.

Eesti toiduspetsialistid ja loodusteadlased on selliste artiklite avaldamise järel avaldanud nördimust, miks keegi ei ole vaevunud kaaluma, kas sealne info kehtib erinevas eas inimeste puhul või mitte ning kas artiklites viidatud eksperdid on kompetentsed. Seetõttu nägime sel sügisel piima väärt omadusi tutvustama asudes palju vaeva, et me ei levitaks sõnumeid, mis pole ajaloolise kogemuse ja teaduslike uuringutega piisavalt põhjalikult tõestatud.

Seda suuremat pettumust valmistas Äripäeva portaalis ilmunud taimetoitlasest ajakirjaniku Rivo Sarapiku põhjendamatult ründav artikkel, mis on pealkirjastatud „Toiduliit petab tarbijaid“. Ajakirjanik viitab oma kirjutises meie omavahelisele vestlusele, mille käigus tema ei ole väidetavalt saanud piisavalt selgitusi selle kohta, mille põhjal ütleme, et piima väljajätmine menüüst võib olla traagiliste tagajärgedega.

Pikk suhtlus

Tegelikkuses pidasime pikka kirjavahetust, milles saatsime ajakirjanikule teadlase Tiiu-Maie Lahe valiku kohtulugudest, kus taimetoitlastest lapsevanemad olid oma lapse tapnud, jättes enda või lapse menüüst välja kõik loomsed saadused ja toites last nn taimepiimadega. Need lapsevanemad said karistatud tahtmatu tapmise eest, sõltuvalt riigist 2–7 aastat vanglakaristust. Tiiu-Maie Laht on teinud ainevahetushaiguste diagnostika jaoks analüüse lastehaiglatele ning ka Eestis on esinenud  juhtumeid, kus tõsiselt haige või arengupeetusega lapse tervisehädade taga on piima puudumine tema või lapsevanema menüüst. Rangete taimetoitlaste lastel on sageli B12-vitamiini puudusest tingitud terviseprobleemid.

Pakkusime ajakirjanikule võimalust suhelda otse Tiiu-Maie Lahega, kes saaks tutvustada ajakirjanikule oma uuringuid ja analüüse, millest ta järeldab, et piim on meile eluliselt vajalik. Jääb üle ainult järeldada, et ajakirjaniku vaadetega mittesobituv info ei tundunud talle atraktiivne, sest ajakirjanik keeldus sellest vestlusest. Seega väita, et me ei ole pakkunud oma sõnumeid selgitavat teaduslikku tõestust, on vale.

Piinlik väide piimast

Mis puutub aga väitesse, et tööstused maksavad Eestis kinni uuringuid, mille põhjal kinnitatakse, et piim on vajalik, on lihtsalt piinlik. Inimene loomariigi esindajana on piima tarvitanud miljoneid aastaid, karjakasvatusega ja piimatootmisega on tegeldud umbes 10 000 aastat. Mis eetikasse ja loomakaitsesse puutub, siis lehmale meeldib, et teda lüpstakse.

Toiduliit austab asjaolu, et meie seas elavad taimetoitlased – igaühel on õigus oma arvamusele ja otsustele oma toidusedeli suhtes, kuid ilma arsti ettekirjutuseta selliseid eksperimente lastele laiendada on vastutustundetu.

Ajakirjaniku ilmavaatega mitteseonduvate sõnumite esitamine ei ole kindlasti aluseks toiduliidu, minu või meid nõustavate teadlaste solvamiseks. Igaühel on õigus avaldada omi seisukohti oma sotsiaalmeediakanalis, kuid Eesti väärikaima majandusväljaande veergudel kirjutajatelt ootaks siiski kõrgemat ajakirjanduslikku professionaalsust ning vähem solvumise pinnalt kokkukirjutatud valesid.

Hetkel kuum