Meelis Mandel • 20. aprill 2016 kell 12:06

Riiklikud üürikorterid?!

Meelis Mandel.  Foto: Erakogu

Äripäeva peatoimetaja Meelis Mandel kirjutab, miks jutud riiklikest üürikorteritest teda murelikuks muudavad.

Kui tahad midagi tõestada, telli uuring kas „California ülikooli teadlastelt“ või arvamusküsitlus. Nagu tänasest Päevalehest lugeda, valis riiklike üürikorterite programmi ette valmistav majandusministeerium ettevõtlusministri eestvedamisel arvamusküsitluse. Sellest selgus, et veerand vastanutest tahaksid elada riigi üürikorterites. Eriti hea, kui uutes või vastrenoveeritutes.

Ma olen seni ausalt öeldes suhtunud juttudesse riiklikest üürikorteritest eemalseisja muretu ükskõiksusega. Nagu ma kannan särki Reagani 9 maailma kõige hirmsama sõnaga: „I'm from the government and I'm here to help“ ilma kartuseta saada läbi klohmitud. Et nagunii seda ei juhtu. Pigem olen jälginud, kuidas inimesed üürikorteritesse investeerivad ja ka investor Toomasega sellest kui üsna atraktiivsena tunduvast turust rääkinud.

Nüüd, mil uuringut uhkusega esitletakse, hakkab mure tekkima. Kas ma saan nüüd õigesti aru, et valitsus tõsiselt plaanib hakata üürimiseks elamuid ehitama? Et kusagil olevat turumoonutus, mida peab hakkama maksumaksja rahaga likvideerima? Väikestesse maakohtadesse ja ääremaale maju ehitades täidamegi need alad inimestega?

Kas on võimalik, et Tallinna valitseva pundi eeskujul hakkab ka Eesti valitsus endale maksumaksja rahaga tootma poliitikutest otseselt sõltuvaid valijaid? Seega võimalik, et näeme millalgi ka riigipoode ääremaadel? Ja nii edasi.

Tasuta asju pole olemas. On olemas tasutud asjad. Tasutud ühistransport. Tasutud kõrgharidus. Tasutud riiklik üürikorter. Kui hariduse või transpordi üle on vähemalt vaieldud, siis maksumaksja rahaga kinnisvaraturule tuleku kohta pole küll debatti näinud.

P.S. Ma ei saa aru, mida kolmveerand vastanutest mõtles, vastates küsimusele „ei“. Kes ei taha kolida praegusest odavamale, aga samas paremale pinnale?

Hetkel kuum