18. november 2016 kell 4:15
Arvamused
Ainult tellijale

Loobugem riiklikust pensionist

Urmas Hiie  Foto: Erakogu

Inimesel peaks olema õigus loobuda riiklikust pensionist, leiab ETS Nordi juhatuse esimees Urmas Hiie.

Nõustun Joakim Heleniusega, et 1% sotsiaalmaksu langetamist ei muuda ettevõtete olukorda palju atraktiivsemaks. Sotsiaalmaksu lagi seevastu võimaldaks Eestisse lihtsamalt palgata kõrgema kvalifikatsiooniga tööjõudu.

Oluliselt radikaalsem muudatus oleks anda inimestele endile võimalus osa sotsiaalmaksust investeerida või kulutada oma äranägemise järgi. Riikliku pensioni atraktiivsus on praeguseks palgatööliste silmis nagunii juba devalveerunud.

Kahjuks ükski poliitiline jõud praegu Eestis sellele mõttele alla ei kirjuta. Millegipärast tundub meie riigijuhtidele, et nemad oskavad kodanike rahaga palju paremini ümber käia kui iga inimene ise.

Töötaja otsus

Minu ettepanek oleks viia riiklik pensionimakse firma maksude poolelt üle inimese isiklikuks makseks ning muuta see vabatahtlikuks. Ehk igaüks ise saab otsustada, kuhu ja kuidas ta antud summat kasutab. Olen veendunud, et inimene ise oskab oma tulevikku paremini investeerida kui riik.

Eesti ei vaja eesmärki viie rikkama riigi sekka jõudmiseks. Palju tähtsam on saavutada jõukate kodanikega kokkuhoidlik ühiskond.

Kui riik ei pea nii palju raha ümber jagama, võib ka riigiameteid vähemaks koondada ning rohkem kvalifitseeritud inimesi saab suunata lisandväärtust tootvale tööle. See omakorda aitaks leevendada tööjõuprobleeme erasektoris.

Autor: Urmas Hiie

Hetkel kuum