Ingvar Allekand • 26. jaanuar 2019 kell 4:00

Kinnisvarafirmadel sai mõõt täis

Kui kinnisvaraportaalide monopol kv.ee ja city24.ee tõstab kahe aasta jooksul kinnisvarakuulutuste hinnad ligikaudu kuuekordseks, eksisteerib tõsine kahtlus, et monopol käitub ebaseaduslikult, kirjutab Domus Kinnisvara juhatuse liige Ingvar Allekand.

Ingvar Allekand.  Foto: Erakogu

Konkurentsiõigus keelab turgu valitseval ettevõttel küsida tarbijatelt liiga kõrget hinda või seada klientide vaba liikumist takistavaid tingimusi.

Monopoolne seisund ei ole iseenesest ebaseaduslik. On olemas mitu turuvalitsejat, nagu näiteks Omniva postisektoris või kaugküttepakkujad soojasektoris, mis pakuvad turgudel edukalt oma teenuseid. Olukord muutub ebaseaduslikuks siis, kui turuvalitseja asub oma monopoolset seisundit kuritarvitama.

Kinnisvarakuulutuste turul muutus olukord pahaendeliseks juba siis, kui Eesti Meedia grupp suutis lühikese ajavahemikuga omandada nii kv.ee kui ka city24.ee portaalid. Endistest konkurentidest sai üks ja sama majandusüksus ja sellega koos kadus ka igasugune konkurentsisurve pakkuda tarbijatele paremaid hindu, tingimusi, kampaaniaid või üleüldse kliendi nimel pingutada. Lisaks kaasnesid ebaõiglased hinnatõusud ja äritingimused, mis on nii meie kui ka mitme teise kinnisvarabüroo hinnangul konkurentsiseaduse alusel keelatud.

Konkurentsiõigus keelab turuvalitsejal ebaõiglaselt kõrgeid hindu kehtestada. Pöördusime konkurentsiameti poole, kuna kv.ee ja city24.ee kinnisvarakuulutuste hinnad on tõusnud lühikese aja jooksul isegi kuni kuus korda. Ükskõik milline palgakasv või inflatsioon ei õigusta 580% hinnatõusu. Küll aga peegeldub hinnatõus kv.ee ja city24.ee märkimisväärselt suurenenud ärikasumis – ettevõtete majandusaasta aruanded näitavad, et kasumid ulatuvad 40%ni müügitulust.

Selline hinnakasv ei ole kuidagi õigustatud, vaid viitab ka riigikohtu praktika kohaselt keelatud käitumisele. Riigikohus on selgitanud, et ebaõiglane on turgu valitseva ettevõtja kehtestatud hind, mis ei ole mõistlikus vahekorras teenuse majandusliku väärtusega. Kui aga eksisteerib kuritarvituse õigustatud kahtlus, peab just turgu valitsev ettevõtja pingutama, et tõendada, et nõnda kõrged hinnad on siiski põhjendatud. Lisaks riigikohtule on ka Euroopa Komisjon ebaõiglaselt kõrgete hindade kehtestamise mitmel korral karmilt hukka mõistnud.

Lisaks hindade problemaatikale nähtuvad nii kv.ee kui ka city24.ee hinnakirjadest tingimused, mida saab konkurentsiõiguse alusel õigustatult pidada ebaseaduslikuks kaubaturu piiramiseks. Näiteks XML-formaadi kasutamise eest ligi 100eurose kuutasu nõudmise ja selle kasutamise piiramise tagant võib aimata soovi aheldada klient turuvalitseja külge ja vähendada klientide liikumist portaalide vahel. See on selge viide monopoolse seisundi kuritarvitusele, millele ootame nüüd konkurentsiametilt hinnangut.

Hetkel kuum