7. detsember 2012 kell 3:17

ÄP: lahkuma peab ka Ansip

Justiitsminister Kristen Michal tagasiastumisteatesse võiks suhtuda irooniliselt, et parem hilja kui mitte kunagi, kuid tegelikult on see lahkuminelootusetult hiljaks jäänud.

Äripäeva hinnangul tuleb lisaks Michalile lahkuda ka peaminister Andrus Ansipil. Vahevalitsuse juhtimise tulevaste valimisteni võiks anda praeguse välisministri Urmas Paeti kätte.  Väga hea kandidaat peaministri kohale oleks ka Mart Laar, kui see talle ehk vaid tervislikel põhjustel liig ei oleks. Reformierakonna senise ladviku taandumisel võimu juurest võivad pinged ühiskonnas nii palju järele anda, et ehk pole ähvardavaid erakorralisi valimisi vajagi.

Michal oleks tagasi astuma pidanud palju varem. Kui mitte kohe varasuvel, Silver Meikari avalduse järel, puhtsüdamliku ülestunnistusega esinedes, siis hiljemalt pärast kriminaalasja lõpetamise määruse avalikustamist. See vähendanuks Reformierakonna üüratut mainekahjustust. Koosolekul, kuhu Reformierakonna juhatus kogunes arutama Meikari väljaviskamist erakonnast, pidanuks lihvima hoopis Michali lahkumispressiteate sisu. Ei mäleta, et avalikkust oleks viimastel aastatel miski nii kõvasti vihastanud kui Meikari väljaviskamine Reformierakonnast. See tõendas, et mingist sisedemokraatiast pole erakonnas juttugi. Kaja Kallase, Andrei Korobeiniku ja Hannes Astoki väljaütlemised on seda hiljem ainult kinnitanud.

Tekib küsimus, et miks lahkub Michal just nüüd. Et alustada uuel aastal puhtalt lehelt? Puhtamalt lehelt soovib ilmselgelt alustada kogu Reformierakond, sest isegi Ansip ja rahandusminister Jüren Ligi on sunnitud endale tunnistama, et neil pole kogu aeg õigus, kui toetusprotsent langeb ja rahvas on sõna otseses mõttes tänavatele tulnud.

Kahjuks on Reformierakond lasknud üleüldisel solvumisel nii suure vindi sisse võtta, et ministri tagasiastumise puhul ei tule südametunnistus või muud eetilised kaalutlused ammugi enam esimesena pähe. Uus aasta on tulekul, ja uuel aastal on tulemas kohalikud valimised. Seega peab lähimate kuude jooksul natuke ukseesist kasima ja näod ära pesema. Mitu nägu tasuks veidikeseks tagatuppa silma alt ära saata: las nad puhkavad, magavad välja, ja mõne aja pärast on neil jälle rohkem energiat uuesti tööle pihta anda.

Kui Reformierakond peaks arvama, et Michali tagasiastumine on avalikkuse silmis piisav meeleparandus, siis ta eksib. Michali tagasiastumise põhjendusi farsiks muutev punkt seisneb eituses, et see sündis rahastamisskandaali pärast. Avalduse tekst tõendab, et tegelikku meeleparandust ei ole toimunud: rahastamise asjades on jäiga eitamise faasi jäänud nii Michal ise, tema erakonnakaaslasest peaminister kui kogu partei võimutuumik. Seega: ämma ja kapist raha leidmise probleemi Michali tagasiastumine ei lahenda.

Reformierakond on jõudnud Keskerakonnaga sarnasesse seisu. Maine on halb, võim on muutunud iseenesestmõistetavaks, erakonda juhib mees, kellel on alati õigus. Sellisest seisust väljatulemiseks ja valimistel värskena mõjuva tulemuse tegemiseks tuleb erakonna ladvikus teha põrandapesu asemel kapitaalremont ja lasta mõneks ajaks puhkama need, kes on võimule jäänud liiga pikaks ajaks.

 

 

Autor: 1185-aripaev

Hetkel kuum